Muhallebinin portakalla birleşmiş en hafif hallerinden biri de bu tatlı bence. Sütlü tatlıyı daha da hafif bir hale getiriyor. Farklı meyveler ile de deneyebilirsiniz.  Nar, mandalina, vişne gibi. Önemli olan meyvenin suyunun rengi. Hazır meyve suyu ile de yapmak mümkün.  Fakat ben hazır meyvesuyu kullanmadığım için tercih etmedim. Evde sıkılmış portakal suyu ile çok hoş bir tat oldu.

Baton kalıp kullanarak yaptığım tatlıda ara katmanlar daha kalın olsun isterseniz portakal suyu miktarını artırmalısınız .

PORTAKALLI MUHALLEBİ

Muhallebi için malzemeler :

700 ml süt

2 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı un

4 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

Portakallı kısım için malzemeler :

2 su bardağı portakal suyu

2 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı : Muhallebilerin ikisini aynı anda ayrı kaplarda pişiriyoruz. Beyaz olan muhallebi için tüm malzeme pürüzsüz olacak şekilde karıştırılır ve kısık ateşte karıştırarak pişirilir.  Muhallebi kıvamına gelince ocaktan alınır.

Portakallı kısım için de tüm malzeme bir tencereye alınır ve kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Kıvamı katılaşınca ocaktan alınır.

Tatlıyı hazırlayacağınız kalıp ıslatılır. Bu şekilde tatlı kolayca ayrılacaktır . En alta portakallı muhallebi den,  üstüne  sütlü muhallebiden olacak şekilde sırası ile bir portakallı bir sütlü katman elde edilir.  Tüm malzeme bitene kadar işleme devam edilir.  En son tatlının üzerine değecek şekilde streç film ile kapatılır ve soğuması için buzdolabına konulur.  Streç film tatlı ile temas etmeli. Üzerinin kabuk bağlamaması için bu işlem  tavsiye edilir.  Tatlı soğuyunca servis etmek için ters çevrilir. Kalıbın kenarlarından bir bıçak yardımı ile tatlı ayrılır. Ve ters çevrilerek dilimlenir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler