Dışı çıtır çıtır, efsane paçanga topları yapıyoruz. Yerken dikkat ! Bir anda tüm tabağı bitirmeyin.

İç malzemesini dograyicidan geçirdikten sonra şerit şeklinde yufkalara sararak paneliyor ve kızartıyoruz.  Çok lezzetli.  Biraz uğraştırıcı gelsede sonuca değer doğrusu.

Parça, kırıntı kalan peynirlerinizi değerlendirmek için de bir fırsat olmuş olacak. Bazen bu tür geri dönüşümler için farklı tarifler arıyoruz.  İşte paçanga topları da o farklı tariflerden biri.


KIZARMIŞ PAÇANGA TOPLARI

Malzemeler:

200 gr.  kaşar peyniri

100 gr.  CEDDAR PEYNİRİ

100 gr. SUCUK

50 gr. Pastırma

Yarım yeşil biber

1 adet küçük boy domates

1 adet yufka

Dışını panelemek için:

2 adet yumurta

1 su bardağı un

2 su bardağı panko (ekmek kırıntısı)

Kızartmak için:

1 su bardağı sıvıyağ

Hazırlanışı:

• Kaşar peyniri ve ceddar peyniri küp küp, Sucuklar yuvarlak şekilde doğranır. Kaşar peyniri, ceddar peyniri, sucuk ve pastırma doğrayıcıya alınır ve doğranmış yeşil biber ilave edilerek ,tüm malzeme doğranana dek makinada çekilir.

• Hamur kıvamını alana malzeme karıştırma kabına alınır ve İçine çekirdekleri çıkartılmış ince şekilde doğranmış domates ilave edilerek yoğurulur. Domateslerin içinin çıkartılması önemli. Aksi takdirde malzemeyi sulandırır.

• Yoğurulan malzemeden yumurta büyüklüğünde parçalar alınır ve yuvarlanır. Yufka 8×15 cm büyüklüğünde kesilir.

• 2 adet yumurta kaseye alınır ve çırpılır. Yufka yumurtaya batırılır ve İçine paçanga topu konularak sarılır. Topların dışını tamamen kaplamalı.

• Ayri kaplara un ve ekmek kırıntısı konulur. Dışı yufka ile kaplanan toplar önce una , sonra yumurtaya en son ekmek kırıntısına bulanır ve ısıtılmış sıvıyağ içerisinde her tarafı kızarana dek pişirilir.

• İsteğe göre Ketçap, mayonez veya çeşitli soslar ile servis edilir. Afiyet olsun.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler