KANDİL SİMİTİ

Kandil gecelerinde severek yediğimiz kandil simitlerini artık kendiniz yapacaksınız. Pek çok tarif ile karşılaşmış olabilirsiniz fakat en garanti tarif budur diyebilirim. Verilen olce ve talimatları uyguladığınız da aynı sonucu elde edeceksiniz.

Kandil simiti, ikram etmeyi, paylaşmayı bizlere hatırlatan güzel bir geleneğimiz. Öyle ise mübarek gecelerde bizler için paylaşmanın sevabına bir vesile olsun. Hazırlayıp ufak, kurabiye paketlerine ikişer üçer tane koyarak komşularımızla da paylaşabiliriz. Yapıp,  yiyen, ikram eden herkese afiyet olsun.


KANDİL SİMİTİ
Malzemeler:
125 gr  tereyağ
½ çay bardağı sıvı yağ
2 yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı mahlep
2.5 su bardağı un
Üzerine:
1 adet yumurta akı
Kavrulmuş Susam
İsteğe göre; yumurta sarısı, Çörek otu

Hazırlanışı:
• Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ ,un hariç tüm malzeme ile karıştırma kabına alınır ve karıştırılır. Un azar azar ilave edilerek hamur yoğurulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve yuvarlanarak uzun şerit haline getirilir. Seritin iki ucu birleştirilir ve yuvarlak şekli verilir.
• Şekli verilen simitler önce yumurta akına sonra kavrulmuş susama bulanarak yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir. İsteğe göre bir kısmına yumurta sarısı sürülür, çatalla üzerine çizgiler yapılır ve Çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış fansız ayarda 180 derecede 30 dakika pişirilir.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler