Kararmaya yüz tutan muzlari nasıl değerlendirelim derken böyle bir tarif çıkardık ortaya. Sadece 3 malzeme ile mousse kıvamında,  çok lezzetli bir tatlı oldu.  Denemek amaçlı miktarını çok yapmamıştım ama çok sevildi. Bu malzeme ile 3 kase muhallebi çıktı.

Pişerken muzun köpük kıvamı gider diye düşünmüştüm fakat gitmedi ve doku olarak köpük köpük bir muhallebi ortaya çıktı.  Çok araştırma imkanım olmadı ama bu tarifi ilk defa burada görüyor olabilirsiniz.  Tamamen doğaçlama usulü ortaya çıktı.

MUZLU MUHALLEBİ

Malzemeler:

3 adet muz

1.5 su bardağı süt

1.5 tatlı kaşığı nişasta

İsteğe bağlı olarak 2 yemek kaşığı şeker

50 gr beyaz çikolata

Hazırlanışı:

• Süt ve muz blender ile köpürene dek çırpılır . Bu aşamada sabırlı olalım, gerçi kısa sürede köpürüyor fakat beklemekte fayda var.

• Köpüren süt tencereye alınır ve nişasta eklenerek karıştırılır.  Topaklanma olmaması için hafif hafif karıştırılır.  İsteğe göre şeker ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.  Bu şekilde kaynamaya başlayınca,  muhallebi kıvamını alınca ocaktan alınır ve İçine beyaz çikolata eklenerek karıştırılır.  Kaselere paylaştırılır ve buzdolabında soğumaya bırakılır.  Bir kaç saat sonra servis edebilirsiniz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler