EN KOLAY VE LEZZETLİ ÇİLEKLİ LİMONATA

Havaların ısınmaya başlaması ve çilek mevsimi olması sebebiyle çilekli limonata yapmak istedim. Tadı ,kıvamı tam tuttu. Daha önceden yaptığım limonatalar da oluşan hafif acımsı tadı da önlemenin yolunu buldum. Bu tarif sanırım yapabileceğiniz en kolay ve lezzetli limonata tarifi. tezgahlarda kalan son portakalları da alıp buzluğa atın malum havalar ısınmaya devam ediyor. Sıcak yaz günlerinde serin serin içmek güzel olur.

ÇİLEKLİ LİMONATA

Malzemeler:

2 adet limon

1 adet portakal

10-15 adet çilek

1 su bardağı şeker

2 tane limon tuzu

8 su bardağı su( 2 bardak su kaynar olacak)

Hazırlanışı: Limon ve portakal donması için buzluğa konulur. Donan malzeme bir kaç parçaya ayrılarak rondodan ince şekilde çekilir. Çileklerde rondoda doğranır.

1 su bardağı şeker kaynamış 2 su bardağı suyun içinde çözdürülür. Şekerli su ve limon tuzu çilekli karışıma eklenir ve karıştırılır. 2 su bardağı su ilave edilerek karışım 1 saat kadar dinlendirilir. Karışımı bir saatten fazla dinlendirmeyin ki limon kabuğunun acısı suya çok fazla karışmasın. ben daha öncelerden karışımı daha uzun süre bekletirdim bu yüzden hafif bir acımsı tat olurdu bu sefer bu yöntemle acılık oluşmadı. 1 saat bekletilen karışım süzgeçten geçirilir ve kalan 4 su bardağı su da ilave edilerek karıştırılır ve dinlenmesi için buzdolabına konulur. Soğuyan limonata serin serin servis edilir.:)

Not: Meyveli kısımda dibe çökme görülebilir bu yüzden içmeden önce karıştırılması tavsiyemizdir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler