ÇİLEKLİ REYHAN ŞERBETİ

REYHANIN FAYDALARI

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen reyhan bitkisinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Şerbetlerin ana maddesi olarak kullanılsa da aslında pek çok şifası bulunmakta. Özellikle sinir ve sindirim sistemi üzerinde onarıcı etkiye sahip. Alternatif tıp, cilt güzelliği, sivrisinek kovucu , toksin atıcı (zayıflamaya yardımcı) özellikleri ile tercih edilmekte. Boğaz iltihabını tedavi ederek virüslerin akciğere inmeden dışarı atılımını sağlamaktadır.

Reyhan suyu mikrop öldürücü özelliği sayesinde mantar oluşumunu engeller, bağırsak florasını düzenler,solunum işlevselliğini artırır, bronşları temizler,yatıştırıcı özelliği sayesinde depresyon ve stresin doğal ilacıdır. Vücuttaki radyasyonu temizleyerek oksijen dengesini sağlar. Kaynatılıp suyu ile cilt temizliği yapıldığında doğal bir tonik görevi görür. Burada saymadığım daha pek çok faydaları olan reyhanı şerbet olarak tüketmemiz mümkün.

Havalar ısınmaya başlamışken serin içecekler arayışına girmiş bulunmaktayız. Aromatik tatları seviyorsanız çilekli reyhan şerbetini çok seveceksiniz. Verdiğim ölçülerde tadı ve kıvamı tam ayarında oldu. Şeker miktarında artırma veya azaltma yapabilirsiniz. Bu tamamen damak zevkinize kalmış.

ÇİLEKLİ REYHAN ŞERBETİ

Malzemeler:

8 su bardağı su

8 adet çilek

1 bağ reyhan

1 çay kaşığı limon tuzu(silme)

5-6 damla limon suyu

2 adet karanfil

5 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı: Çilekler ve reyhan güzelce yıkanır. Reyhanın yaprakları ayıklanır. Ben saplarını kullanmıyorum. Su,şeker ve çilekler tencereye alınır. Su kaynamaya başlayınca reyhan ve diğer malzemeler ilave edilerek ocak kapatılır. Tencerenin kapağı da kapatılarak 45 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Demlenme süresinin sonunda şerbet bir süzgeç ile süzülerek ılıyınca buzdolabına konularak soğuyunca servis edilir.

Dipnot: İsterseniz şerbeti buz kalıplarına koyup dondurucu da dondurarak ta kullanabilirsiniz. Reyhan küplerini maden suyuna veya meyve sularınızın içine koyarak reyhan aromalı tatlar elde etmeniz mümkün.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler