ÇİLEK JÖLELİ MUHALLEBİ

Türümüzün en muhteşem yanı öğrenebilme yeteneğimizdir. Anılarımız ve teknolojilerimiz bizden önceki kişilerin deneyimlerinden faydalanmamızı mümkün kılıyor. Ama bu teknolojiler, hatta bizleri bir araya getirmesi gerekenler bile giderek bizleri birbirimizden uzaklaştırıyor. Modern dünya insan sosyal hayatının en başlıca biyolojik birimini bozmuş ve birçok açıdan onu terk etmiştir. Bu birim ; geniş ailedir. Çekirdek ailenin parçalanışı işlenmiş fakat geniş aile hep göz ardı edilmiştir.

Zihinsel sağlık uzmanları insanları senelerce, sosyal destek olamadan psikolojik açıdan sağlıklı olabileceklerini, Kadınlara erkeklere, erkeklere de kadınlara ihtiyaçları olmadığı söylenmiştir. Bu görüşler insan türünün en temel biyolojisine ters düşüyor. Bizler, derinden ilişkili ve birbirine bağlı insan teması olmadan hiçbirimiz hayatta kalamazdık. İşin gerçeği , sevilmiş olmadan ve sevilmeden kendinizi sevemezsiniz. Sevme kapasitesi tek başınalıkla inşa edilemez diyor Dr. Bruce D. Perry. İnsanın sağlıklı bir psikolojiye ve bedene sahip olabilmesi için sevdikleri ile beraber temas halinde olması önemli. Yeni normal hayat dediğimiz bir sürece girdik. Sosyal mesafe kurallarının önemli olduğu vurgusu yapılsa da bu tek başınıza evde oturun anlamına gelmiyor. Sevdiklerimiz ile görüşelim , toplanalım, evimizde güzel sofralar ve ikramlar hazırlayalım. Hem göze hem mideye hitap eden tatlılarımız olsun. İşte bu çilek jöleli muhallebi gibi.

ÇİLEK JÖLELİ MUHALLEBİ

Malzemeler:

1 litre süt

1 su bardağı şeker

2 yemek kaşığı un

1.5 yemek kaşığı nişasta

1 yemek kaşığı pirinç unu

1 yemek kaşığı tereyağ(tuzsuz)

1 paket vanilya

Üstüne :

1 paket çilek jölesi(bitkisel jel)

2.5 su bardağı kaynar su

!0 adet çilek

HAZIRLANIŞI: Jöleyi hazırlayarak başlıyoruz. 2.5 su bardağı su kaynatılır. Jöle tozu bir kaseye boşaltılır ve sıcak su ilave edilerek karıştırılır. Ben kek kalıbı kullandım siz hangi kabı kullanacaksanız ( düz kalıplarda alta muhallebiyi döküp üzerine jöleyi koyarak ta yapılabilir. ) su ile ıslatıp suyunu dökün. Hafif nemli olarak kalsın kalıbınız. ters çevirme işleminde kolaylık sağlaması için bu işlemi yapıyoruz. Jölenin üçte birini kalıba döküp üzerine doğranmış çilekleri yayıyoruz. kalan jöleyi de çileklerin üzerine boşaltıp soğuması için buzdolabına koyuyoruz.

Muhallebi için un, nişasta,pirinç unu ve şeker tencereye alınır ve üzerine azar azar süt ilave edilerek karıştırılır. Topaklanma olmaması için bu işlemi yapıyoruz. Kısık ateşte veya ocağın en küçük gözünde muhallebiyi pişiriyoruz. Kaynamaya başlayınca altını kapatıp tereyağ ve vanilyayı ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. İsterseniz bu aşamada mikser kullanabilirsiniz. Daha pürüzsüz bir kıvam elde edersiniz. Yağ eriyip muhallebi kıvam alınca soğuyan jölenin üzerine muhallebiyi döküyoruz. üzerini düzleyip soğuması için buzdolabına koyuyoruz. 3-4 saat sonra ters çevirip servis edebilirsiniz.

Dipnot: Bu tatlıyı kuplarda da yapabilirsiniz. Kupları eğri şeklide bir yere sabitleyerek önce jöleyi döküp soğuyunca muhallebiyi dökerek te güzel bir sunum elde etmeniz mümkün.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler