MUHALLEBİLİ KEMALPAŞA TATLISI

Bugün tatlı tarifi ile devam edelim istedim.  Kemalpaşa tatlısı yapmak istedim. Fakat kemalpaşa tatlısı sanki tek başına ağır olan bir tatlı. İçi Çok fazla şerbetle dolduğundan sanırım bana öyle geliyor. Onu hafifletmek için muhallebiden faydalanıyoruz. Muhallebiye fazla şeker katmadım ki çok çok şekerli bir tatlı olmasın ve şerbetin ağırlığını hafifletsin .

Malzemeler:

Yarım paket kemal paşa

2.5 su bardağı şeker

3 su bardağı su

4-5 damla limon suyu

Muhallebisi için:

5 su bardağı süt

3 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı nişasta

5 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

100 gr kaymak ( ben sütün üzerinde ki kaymağı kullandım. 1 su bardağı civarında idi)

Üzerine: Hindistan cevizi

Hazırlanışı: Kemalpaşa kısmını hazırlamak için su ve şeker geniş bir tencereye alınır. Ben 26 cm lik karnıyarık tenceresi kullandım. Ara ara karıştırarak kaynamasına yakın limonsuyu ilave  edilir. Tam kaynamadan kemalpaşalar ilave edilir. Karıştırılır ve kısık ayarda tencerenin kapağı kapalı olarak pişirilir. Ara sıra tatlıları tersine çevirerek tamamının şerbeti çekmesini sağlayalım. Çok fazla da karıştırmayın ki dağılmasın.

Muhallebi için un, nişasta ve şeker bir tencereye alınır. Üzerine azar azar süt ilavesi yapılarak karıştırılır. Karışım ocağa konulur ve sürekli karıştırarak pişirilir.  Pişen muhallebi ocaktan alınır ,içine vanilya ve kaymak ilave edilerek mikserle çırpılır.

Şerbetini çeken kemalpaşa tatlıları bir borcama aralıklı olarak dizilir. Üzerine muhallebisi dökülür ve üzeri düzlenir. Dinlenmesi için buzdolabına konulur. Servis ederken üzerine hindistan cevizi serpilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler