ÖRGÜ PEYNİRLİ KADAYIF TOPLARI

Kadayıf ve peynirle yapılan şerbetli tatlıları sever misiniz? Biz çok severiz. Bu sefer örgü peyniri ile denediğimiz kadayıf topları sizlerle. Çıtır çıtır efsane bir lezzet. Yapımı da sunumu da oldukça pratik.

KADAYIF TOPLARI

Malzemeler :
300 gr tel kadayıf
150 gr  tereyağ
180 gr örgü peyniri
Şerbeti için :
2 su bardağı şeker
2.5 su bardağı su
1 dilim limon


Hazırlanışı :
• Şerbet hazırlanarak işleme başlanır. Su , şeker ve limon dilimi tencereye konulur , güzelce karıştırılır ve 10 dakika kadar kaynatılır. Hazır olan şerbet soğumaya bırakılır.
• Örgü peyniri dilimlenir ve suya konularak bir süre bekletilir. Tuzunun çıkması için bu işlem yapılır.
• Tel kadayıf elle açılıp havalandırılarak karıştırma kabına alınır. Üzerine eritilmiş tereyağ ilave edilir ve alttan üste doğru karıştırma işlemi yapılır. Kadayıfın her yerine yağ ulaşması sağlanır. Peynirin suyu süzülür ve havlu kağıta konularak fazla suyu alınır.
• Kadayıftan bir miktar avuç içine konur , üzerine bir kaç dilim örgü peyniri konularak kenarlarından kapatılır. İster muffin kabına ister düz bir tepsiye kadayıf topları dizilir. Kadayıf bitene kadar işleme devam edilir. 180 derece fırında 30 dakika pişirilir.
• Pişen kadayıfın ilk sıcağı çıkıp hafiften ılıyınca , soğuk şerbeti kadayıfın üzerine dökülür. Ilık olatak servis edilir. İsteğe göre üzerinde antep fıstığı ilavesi ile servis edebilirsiniz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler