ÇİLEK SOSLU MUHALLEBİLİ KEMALPAŞA TATLISI

Şerbetli tatlıları sütlü tatlılar ile birleştirmeyi seviyorum. Şerbetin iç yakan tadını hafifletiyor. Bu sefer bir de çilek sosu ilavesi yaparak daha da serin bir hale getirdim tatlıyı. Kemalpaşa tatlısını çok severim. Fakat bir kaç tane yedikten sonraki o şerbet yiyormuşum hissi rahatsız edici. Bu şekilde muhallebili olarak yapınca hafifleyen kıvamı daha çok tercih edilmesine sebep oluyor.

ÇİLEK SOSLU MUHALLEBİLİ KEMALPAŞA TATLISI

Malzemeler:

1 paket hazır Kemalpaşa tatlısı

4 su bardağı toz şeker

4.5 su bardağı su

Muhallebisi için:

5 su bardağı süt

2 yemek kaşığı un(tepeleme)

2 yemek kaşığı nişasta(tepeleme)

5 yemek kaşığı toz şeker

1 yemek kaşığı tereyağ

1 paket vanilya

Çilek sosu için:

1 su bardağı çilek püresi

1/2 su bardağı su

1 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı şeker

Hazırlanışı: Kemalpaşa tatlısı için şeker ve su geniş bir tencereye alınır. Tercihen karnıyarık tenceresi olsun. Bu sayede tatlılar daha geniş alanda şerbetini çekerek parçalanmıyor. Şeker tamamen eriyince tatlı paketi tencereye boşaltılır ve bir kaç kez karıştırarak tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte şerbetini çekene dek pişirilir. Tatlılar tamamen şerbetini çekince kare borcama alınır.

Muhallebi için tereyağ ve vanilya hariç diğer tüm malzeme ayrı bir tencereye alınır ve topaklanma olmaması için sürekli karıştırarak pişirilir. Muhallebi kaynamaya başlayınca ocaktan alınır ve tereyağ , vanilya ilavesi yapılarak pürüzsüz bir kıvam alana dek çırpılır. Bu aşamada mikserde kullanabilirsiniz. Hazır olan muhallebi Kemalpaşaların üzerine dökülür ve üzeri düzlenir.

Çilek sosu için çilekler güzelce yıkanır ve doğrayıcı ile parçalanarak püre haline getirilir. Sos tenceresine alınarak su, nişasta ve şeker eklenerek kaynayana dek pişirilir. Hazır olan sos muhallebinin üzerine dökülür.

Tatlı ılıyınca üzeri streç film ile kapatılarak dinlenmesi için buzdolabına konulur. Tercihen 3-4 saat dinlendirilen tatlı isteğe göre üzerine bir top limonlu dondurma ile servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler