Tartölet aslında küçük tart tır diyebiliriz. Bazı tariflerin hazırlanışı standarttır. Üzerinde bir kaç değişiklik yaparak değişik türlerini üretmek mümkündür. Vereceğim tarifte 4 malzeme ile yapılan tartölet hamuru . Üzerine sıklıkla kullandığım pastacı kreması ve dilediğiniz meyveler ile süsleme. Çok bereketli bir tarif. Az malzeme ile fazlaca ürün elde etmek mümkün. Küçük kalıpta 40 adet tartölet elde ettim. Bu şekilde hazırlayıp , pişirip dondurucuya koyarak acil gelen misafirler veya tatlı ihtiyacınız olduğunda pratik şekilde hazırlamanız mümkün. Sadece hamur kısmını saklayabilirsiniz. Kremalı şekilde değil.

MUZLU TARTÖLET

Hamur için Malzemeler:

2 yemek kaşığı tereyağ (yaklaşık 50 gr )

1 çay bardağı pudra şekeri

2 su bardağı un

1 adet yumurta

Pastacı Kreması için:

500 ml süt

2 yumurta sarısı

2 yemek kaşığı nişasta(tepeleme)

1 paket vanilya

1 çay bardağı şeker

Yarım paket krema

! poşet krem şanti

Üzerine : Muz dilimleri

Hazırlanışı: Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ ile diğer malzemeler güzelce yoğurulur. Tereyağ çok yumuşak olmasın. Çok ta katı olmasın. Hazırlanan hamur 10dakika kadar dinlendirildikten sonra cevizden biraz küçük parçalar kopartılarak kalıba konulur ve kalıp tan biraz küçük bir aparatla üzerine bastırarak içi oyulur. Elle de yapılabilir fakat bu şekilde daha pratik ve nizami oluyor. Ben sarımsak dövme aparatını kullandım. 🙂

Taban kısmı kabarmaması için çatalla delinir. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında pişirilir. Hafiften sararmaya başlayınca fırından alınır. Soğumaya bırakılır.

Pastacı kremasının hazırlanması için buraya tıklayınız.

Soğuyan tartölet hamuruna sıkma torbası ile kremdan sıkıp üzerini muz parçaları ile süslüyoruz. İsteğe göre çilek veya mevsim meyveleri de kullanabilirsiniz. Damla çikolata , toz çikolata gibi malzemeler ile de süslemenizi tamamlamanız mümkün.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler