İTALYAN MERİNGUE (BEZE)

Beze, mereng denilince aklımıza pastaneler de bembeyaz satılan köpük köpük tatlı geliyor. Küçükken ismini bilmez köpük diye isterdik babamdan. Ve doğum günlerimiz de pastanın yanında tuzlu çubuk ile beraber yerini alırdı. Artık büyüdüm ve ben çocuklarıma hazırlıyorum.

Artan yumurta aklarını değerlendirmenin en güzel yolu beze yapmaktır bence. Büyük küçük herkesin severek tükettiği beze tarifimizi bu sefer İtalyan usulü yaptık. İsveç usulü ile benzerlik gösteriyor. Bildiğimiz klasik bezeden yapılışı farklı. Kıvam olarak daha katı olduğu için tart, yaş pasta, turta, pavlova gibi tatlılarda  tercih edilebilir. Yapım kurallarına uyulduğunda harika bir sonuç alırsınız. İçerisine damla çikolata, ceviz, fındık kırıntısı eklemeleri ile tam bir lezzet şölenine dönüştürebilirisiniz.

İTALYAN, İSVEÇ MERİNGUE (BEZE)

Malzemeler:

4 yumurta akı

1,5 su bardağı toz şeker

İsteğe göre: damla çikolata, ceviz içi, fındık kırıntısı

HAZIRLANIŞI: Yumurta akları ve şeker bir tencereye alınarak ocağın ek küçük gözüne en kısık olacak şekilde alınır. Sürekli karıştırarak şeker eriyip yumurtalar beyaz köpük olana dek ocakta bekletilir. Şekerin tamamen eridiğinden emin olmak için baş ve işaret parmaklarınızın arasında test edebilirsiniz. elinize pütürlük gelmiyorsa şeker tamamen erimiş demektir.

Bu aşamadan sonra çırpma kısmına geçiyoruz. Karışımı çırpma kabına alarak mikserle tamamen katılaşana dek çırpıyoruz. Mikseri kaldırdığınızda ucunda kalan bezenin dik şekilde duruyor olması gerekir.

Bu şekilde fotodaki gibi eğik değil tamamen düz duracak . Ya da çırpma kabını ters çevirdiğinizde katı olarak kesinlikle akmaması gerekiyor. Kıvamı yakaladıktan sonra damla çikolatasını ekleyip bir kaç kez karıştırıyoruz ve iki kaşık yardımı ile yağlı kağıt serili fırın tepsisine diziyoruz. Ben yarısına çikolata ekledim diğer yarısını sıkma torbası ve yıldız duy kullanarak şekil verdim.

100 derece önceden ısıtılmış fırında 1 saat pişiriyor, piştikten sonra en az 15 dakika fırının kapağını açmadan fırında bekletiyoruz.

DİPNOT: Yumurta akları ayrılırken sarısı ile bir damla dahi olsa karışmamalı.

Çırpma kabınız kuru olmalı.

Daha kısa sürede katılaşma sağlamak için bir çimdik tuz veya iki damla limon suyu ekleyebilir. Veya çırpma kabınızı limon ile sıvayabilirsiniz.

İçerisine damla çikolata vs eklemeyecekseniz sıkma torbası kullanarak şekil verebilirsiniz.

İçine eklenen malzeme torbanın ucundan geçerken zorluk çıkarmasın diye kaşık ile tepsiye yayabiliriz.

80-90 derecede de pişirilebilir. Ancak o zaman pişirme süresi uzayacaktır. Maksimum 100 derecede pişirilir. Daha yüksek sıcaklığı tercih etmeyin ki dışı ağır ağır pişerek çıtır çıtır olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler