ÜZÜM PELTELİ MUHALLEBİ

Ülkemizde ve dünya da yaşanan yangın, sel, hastalık gibi durumlar içimizi burkuyor, canımızı sıkıyor ve üzülüyoruz. Elimizden gelen maddi desteği , dilimizden ve kalbimizden gelen manevi desteği yapmaya çalışıyoruz.  Yaşanan olaylar bize özümüze dönmemiz gerektiğini söylüyor bence. Kendimize, doğaya, hayvanlara, bitkilere, insanlara merhamet etmeli ve doğal olanı korumalıyız, yaşatmalıyız. Öz fıtratımıza döner kendimiz, insanlık ve kainat için en güzel olanı yaşamaya ve yaşatmaya gayret edersek bence her şey çok daha güzel olacak.

Gelelim tatlımıza.  Oldukça hafif ve pratik bir tarif. Üzerindeki kısmın rengini siyah üzüm kabuğundan alıyor. Siyah üzümlerin kabuklarını soyup kaynattım ve nişasta , şeker ile jölemsi bir pelte elde ettim. Rengi ve kıvamı çok güzel oldu. Dilerseniz kuplarda , farklı şekillerde sunumunu yapabilirsiniz.

ÜZÜM PELTELİ  MUHALLEBİ

Malzemeler :

Üzüm peltesi için:

10 adet siyah üzümün kabuğu

2 su bardağı su

2 yemek  kaşığı şeker

1.5 yemek kaşığı nişasta

Muhallebisi için:

1 litre süt

2 yemek kaşığı nişasta

3 yemek kaşığı un

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

Hazırlanışı :

• Siyah üzümün kabukları soyulur ve 1 su bardağı su ile kaynatılır. Rengi çıkmaya başlayınca kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatılır.  Kabukları süzülerek çıkarılır.

Nişasta bir su bardağı su ile açılır. Ve bir sos tenceresine alınır. Şeker ve kaynatılan üzüm suyu ilave edilir. Kıvamı katılaşıncaya dek , karıştırılarak pişirilir. Pişen pelte , ıslatılan kek kalıbına dökülür.  Üzerine siyah üzüm taneleri konulur ve soğumaya bırakılır.

• Muhallebisi için un, şeker, nişasta ve süt tencereye alınır ve kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Kıvamı katılaşınca ocaktan alınır ve vanilya eklenerek karıştırılır.  Hazır olan muhallebi soğuyan üzüm peltesinin üzerine dökülür ve buzdolabına konulur. Bir kaç saat dinlendirildikten sonra soğuk olarak , isteğe göre bir top dondurma ile servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler