ANTEP FISTIKLI SANSEBASTIAN CHEESECAKE

PISTACHIO SANSEBASTIAN CHEESECAKE

 

Cheesecake sevenler olarak sansebastian ‘in ortama girişi bizi mutlu etti. Ben bir tık kasekuchen (alman cheesecake ) ini daha çok sevdim ama her birinin  lezzeti ayrı güzel. SANSEBASTIAN i  cazip yapan bir yönü de hazırlama sürecinin kolay olması.  Hemen her şeyi çırp,  fırına at. Aslında cheesecake yapımı zor değil.  Belli bazı kurallara uyulduğu süre her zaman en güzel sonucu alırsınız.

Bunları daha önce yaptığım cheesecake tariflerinde anlatmıştım ayrıntılı olarak. Zira bu piyasada takipçilerinden sır saklamayan sayılı bloggerlardan olabilirim.

Kısacık tekrar etmek gerekirse tüm malzemenin oda sıcaklığında olması  şart.  Kuru malzeme mutlaka elenmeli. Yumurtalar tek tek kırılmalı, fırın sıcak olmalı,  piştikten sonra fırından direk çıkartılmamalı gibi kuralları sayabiliriz.

Gelelim antep fıstıklı sansebastian cheesecake tarifimize.

ANTEP FISTIKLI SANSEBASTIAN CHEESECAKE

Malzemeler:

500 gr labne peyniri

200 ml krema (tercihen %35 yağlı)

3 adet yumurta

1 su bardağı +2 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı un

2 paket vanilya

2 yemek kaşığı toz antep fıstığı

Üzerine çikolatalı sos için:

1 kutu krema(200 ml)

240 gr sütlü çikolata (isteğe göre yarısı bitter olabilir)

Kullanılan kalıp: 19 cm kelepçeli kalıp

Hazırlanışı:

• Tüm malzeme oda sıcaklığında olacak şekilde tarife başlanır. Öncelikle fırın 230 dereceye ayarlanır.

•Labne peyniri karıştırma kabına alınır ve şeker ile çırpılır.  Bu aşamayı isterseniz mikser ile yapabilirsiniz.  Şeker tamamen eriyip pürüzsüz bir kıvam alınca krema ilave edilerek karıştırılır.

• Yumurtalar tek tek eklenerek karıştırmaya devam edilir.

• Kuru malzeme elenerek karışıma ilave edilir ve topaklanma olmayacak şekilde güzelce karıştırılır.

•Yağlı kağıt 19 cm kelepçeli kalıbın içerine, kenarlarından sarkacak şekilde yerleştirilir. Cheesecake karışımı kalıba dökülür ve sıcak fırına konur. 10 dakika bu şekilde pisirilerek fırının ayarı 210 dereceye düşürülür. Ve bu şekilde 7-8 dakika daha pişirilir. Fırın ayariniza göre bu aşamadan sonra kontrollü gidilmeli. Çabuk pişiren bir fırın ise çok fazla pişirmeyin.  Üzeri kızarmış ve kalıbı salladiginizda ortası hareket eden bir kıvamda ise pisirme işlemi tamamdır. Pişen cheesecake fırının kenarına tahta kaşık konularak ,kıyık açık şekilde Yarım saat kadar fırında bekletilir. Daha sonra fırından çıkarılır ve oda sıcaklığına gelince buzdolabına konularak bir gece soğumaya bırakılır.

• Soğuyan cheesecake, ocakta ısıtılan bıçak ile kesilir. Bu sayede pürüzsüz ve düzgün bir kesim sağlanır.

• Servis edilirken üzerine çikolatalı sos dökülür.

Sos için krema  bir tavaya alınır ve ısınınca ( kenarlarından pıt pıt kaynamaya başlayınca,  tamamı kaynamayacak!) ,doğranan çikolatalar kremaya eklenir ve tamamen eriyene dek karıştırılır.  Oda sıcaklığına gelen sos cheesecake üzerinde servis edilir. Afiyet olsun.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler