26 Mayıs Dünya YABANMERSİNLİ CHEESECAKE günü.  Dünya eğlenceli günler takvimini seviyorum. Farklı günlerde kendimiz ve sevdiklerimiz için o güne özel yiyecekler hazırlıyoruz.  Hepsini takip etmek mümkün değil belki ama sevdiğimiz yiyeceklerin olduğu günleri değerlendirebilir.😁😁

Cheesecake severler olarak bunu fırsat bilip hemen işe koyulalım. Cheesecake ile ilgili merak ettiğiniz her detaya burada ki tarifimizden ulaşabilirsiniz.

Yabanmersinli Cheesecake yapımı oldukça kolay. Bir kaç dikkat edilmesi gereken nokta var. Özellikle tüm malzemenin oda sıcaklığında olması gerekiyor. Ve pişirme kısmı.  Fırının ayarı fansız olmalı ve İçerisine,  ısıya dayanıklı bir kapta su konulmalı.  Diğer kalan kısımları sadece karıştır ve kalıba dök.

Ben bu sefer kare kalıp kullanarak yaptım.  Ayarlanabilir kelepçeli kalıplardan. Altına yağlı kağıt serip etrafına alüminyum folyo ile çevirdim.  Taban biskuvili kısmı iyice döşerseniz , pişerken Cheesecake kısmında akma sorunu yaşamazsınız.  Tabanı olmayan bir kalıbı kullanırken tedirgin oldum fakat hiç bir sorun yaşamadım.

Gelelim tarfe;

YABANMERSİNLİ CHEESECAKE

Malzemeler:
Taban için:
110 gr.TEREYAĞ
2 paket yulaflı bisküvi
CHEESECAKE kısmı için:
500 gr.  LABNE PEYNİRİ (suyu süzülmüş)
200 ml krema
2 adet yumurta
1 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı nişasta
1 paket vanilya
1 su bardağı yaban mersini
Kullanılan kalıp:
20×20 cm kelepçeli kalıp
Not: Tüm malzeme oda sıcaklığında olmalıdır.

Hazırlanışı:
•Önce kalıbın tabanı yağlı kağıt, dış, yan kısımları alüminyum folyo ile kaplanır. Tabanı için bisküvi rondoda parçalanır. Eritilmiş tereyağ ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan kalıba konur ve üzeri kaşığın arka kısmı ile düzlenir. 2 saat buzdolabında dinlendirilir.
• Üst kısım için suyu süzülmüş, oda sıcaklığında ki labne peyniri karıştırma kabına alınır. Üzerine şeker ilave edilerek tel çırpıcı ile karıştırılır. Krema eklenir ve karıştırmaya devam edilir.Yumurtalar teker teker ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Un, nişasta ve vanilya elenerek iki seferde eklenir ve karıştırılır.
• Cheesecake in yarısı, buzdolabından çıkarılan biskuvili tabana dökülür ve üzeri düzlenir. Kalan yarısına yaban mersini püresi ilave edilerek karıştırılır. (Yaban mersini ,buzlu olarak doğrayıcıdan çekilerek püre haline getirilir. ) Yaban mersinli karışım, kalıba dökülür ve üzeri düzlenir.
• Fırın fansız ayarda 140 derecede ısıtılır. Fırının tabanına, ısıya dayanıklı bir kap ile su konur. Bu cheesecake in çatlamasını önlemek için yapılır. Cheesecake 140 derecede 60 dakika pişirilir. 60 dakikanın sonunda fırının kapağına tahta kaşık sıkıştırılarak fırın soğumaya bırakılır. Soğuyan cheesecake bir gece veya 4-5 saat buzdolabında dinlendirilir ve soğuk olarak servis edilir. Afiyet olsun.
Not: İsteğe göre üzeri çeşitli şekillerde süslenerek servis edilir.

 

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler