Cheesecake  ( çizkek ) nam-ı diğer peynirli kek. Kat kat lezzet ve kusursuz görünüm. Pek çok farklı tarifi ve çeşidi var. İstenilen meyveler veya çikolatalar ile çeşit çeşit soslarla hazırlamak mümkün. Ben size burada dikkat edilmesi gereken noktaları ile , pasta kursunda öğrendiğim şekli ile paylaşacağım. Yapımı gözünüzü korkutmasın.  Sadece beklemek için ( kıvam alması açısından) biraz sabır istiyor. Akşamdan pişirip sabaha süsleyebilirsiniz.  Bekledikçe lezzeti artan bir tatlı.

VİŞNELİ CHEESECAKE

Taban için malzemeler :

2 paket burçak bisküvi

50 gr tereyağ

1 çay bardağı fındık kırığı

Cheesecake Dolgusu için:

500 gr labne peyniri

100 gr krem beyaz peynir ( veya tamamını labne kullanabilirsiniz )

200 ml krema

200 gr toz şeker( 1 su bardağı )

35 gr mısır nişastası  ( 2 yemek kaşığı )

30 gr un ( 1 yemek kaşığı tepeleme )

3 yumurta

1 paket vanilya

Vişneli sos için:

200 gr vişne  ( çekirdeği ayıklanmış veya çekirdekli tercih sizin)

100 gr şeker

1.5 su bardağı su

30 gr nişasta

Hazırlanışı:

İlk olarak bazı hazırlıklar yapmalıyız.   1.Tüm malzeme oda sıcaklığında olmalı.

2. Labne ve krem beyaz peynir süzülmüş olmalı. Sulu olursa çatlamaya sebep olabilir.

3. Un ve nişasta elenmiş olmalı.

4. (26 cm kelepçeli kalıp kullanıldı ) Kelepçeli kalıbın tabanına yağlı kağıt serilir,  dış kısmı alüminyum folyo ile sarılır. ( Cheesecake in etrafının beyaz olmasını sağlar. )

Gelelim hazırlanışına: Tereyağ eritilir . ( kaynatılmaz! !) Bisküviler ve fındık içi rondoda çekilir. İnce kum gibi olması sağlanır. Tereyağ ve çekilmiş bisküviler karıştırma kabında , ıslak kum kıvamını alana dek karıştırılır. Hazırlanan kalıba dökülür ve altı düz bir bardak yardımı ile bastırarak üzeri düzlenir. Kalıb buzdolabına konur.

Fırın alt üst ayarda 180 dereceye ayarlanır ve fırının zeminine borcam ile su konur. Bu aşama yani buharlı pişirme kısmı kekin çatlamasını engeller. Fırınınızda buharlı pişirme ayarı varsa su koymanıza gerek yok.

Suyu süzülmüş labne, 1 su bardağı şeker ile çırpılır.  Şeker tamamen eriyinceye kadar durmadan çırpılmaya devam edilir.  Elenmiş un ve nişasta ilave edilir ve karıştırılır.

Yumurtalar teker teker ilave edilir ve her seferinde tamamen karışana dek çırpılır.  Yumurtalar bitince en son vanilya eklenerek çırpılır ve dolaptan çıkardığımız kalıba,  bisküvilerin üzerine dökülür.  Kalıp bir kaç kez sert zemine vurularak içinden hava kabarcıklarının çıkması sağlanır. Ve çıkan kabarcıklar kürdan ile patlatılır.  Kalıp bir tepsiye konulur. Kenarlarından vs akma ihtimaline karşı . Kalıp önceden ısıtılmış fırına konur ve hemen  fırının ayarı 140 dereceye düşürülür. Tepsi alttan 2. Rafa konulmalıdır.

1 saat kadar pişirilen cheesecake hemen fırından çıkartılmaz. Fırın kapağının kenarına bir tahta kepçe sıkıştırılır ve kapak hafif aralanmış olur . Bu sayede kekimiz yavaş yavaş soğuyacaktır. Bu halde 1 saat kadar bekletilir.  Soğuyan kek dinlenmek üzere , üzeri streç film ile kapatılarak buzdolabına konulur.

Vişneli sos için nişasta , yarım su bardağı su ile karıştırılarak açılır. Bir tencereye alınır ve diğer malzemeler  ( vişne, 1 su bardağı su,  yarım su bardağı şeker ) eklenerek pişirilir. Soğuyup dinlenen cheesecakin üzerine sos dökülür ve bir süre daha buzdolabına dinlendirilir.

Kesme aşamasında bıçağınızı bir süre ısıtır da keserseniz dilimleriniz daha düzgün çıkar.

Yanında bir fincan kahve ile servis edebilirsiniz.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler