Geldi gözümüzün nuru , 11 ayın sultanı. Havalar da ısınmışken serin serin soğuk baklava iyi gider bence. Hazır baklava yufkası ile yapımı oldukça pratik. Uzerini kapatmadığınız sürece çıtırlığını uzun süre koruyor. Ben denemek amaçlı en fazla 4 güne kadar beklettim hala çıtırdı. Daha fazla bekletmedim çünkü çocuklar yemişti. 🙂🙂

İçerisine sade yağ ( ghee ) kullandım.  Tereyağının suyu ve ayranı alınmış şekli olan sade yağ hem sağlıklı hem de çok lezzetli. Baklava ve börekleri farklı bir boyuta taşıyor. Kokusu ve lezzeti ile harika tatlar sunuyor.

Soğuk baklavanın şerbetine süt ve krema ilave ediyoruz. Bu sayede tatlımız çok lezzetleniyor.  Buzdolabında saklayacağımız tatlıyı isterseniz bir top dondurma ile de servis edebilirsiniz.

 

SOĞUK BAKLAVA

Malzemeler:
1 paket baklava yufkası (800 gr)
200 gr. GÜNDOĞDU sade yağ
400 gr ceviz
Şerbeti için:
2 su bardağı süt
1 su bardağı su
3 su bardağı şeker
1 paket krema ( 200 ml)
Üzerine:
80 gr sütlü çikolata
Toz antep fıstığı


Hazırlanışı:
• Sade yağ bir tavaya alınır ve eritilir.
• Ceviz içi doğrayıcıda ince şekilde çekilir.
•Şerbeti için su ve şeker tencereye alınır ve şeker eriyene dek karıştırılır. Şeker eriyip kaynamaya başlayınca ocaktan alınır. Sütun üzerine ilave . Krema da eklenerek güzelce karıştırılır.
Tepsi sıcak, şerbet soğuk olacak.
• Baklava yufkaları tepsi boyutunda kesilir. Ve tepsiye her katın arasına erimiş sade yağ sürülerek 20 kat olarak döşenir. 20. Katın üzerine ceviz içi konularak her tarafına yayılır. Tekrar yufkalar aralarına yağ sürülerek döşenmeye devam edilir. En son üzerine kalan yağ dökülür. İstenilen büyüklükte dilimler şeklinde kesilen baklava önce 180 derece fanlı fırında 20 dakika sonra derecesi 140 dereceye düşürülerek 35 dakika pişirilir.
• Baklava sıcakken şerbeti üzerine dökülür. Şerbetini çekip biraz buzdolabında dinlendirildikten sonra Üzeri sütlü çikolata ile süslenir.
• sütlü çikolata buzlukta doldurulur ve süsleme vaktinde rondadan ince şekilde çekilir. Öncesinde çekilirse çikolata yumuşayabilir .
• İsteğe göre üzerine toz antep fıstığı konulur.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler