Sözcüğün tekrarlanması ya da üzerinde odaklanılması durumunda anlamını geçici süreliğine kaybetmesi “anlamsal doygunluk ” olarak tanımlanır psikolojide.

Temelde gerçekleşen süreç, beyindeki sinir sisteminin uyarılmış tekrarlar ile yorulması olarak düşünülebilir.

İşte çocuklara sürekli ders çalış , ders çalış demenin onlar açısından neden anlamsız olduğunun bilimsel açıklaması.  😊😊

Bir de toplumda ( bilinçli olduğunu düşündüğüm) kullanılan kelimelere dikkat ettiğimizde gerçekten bu durum ile karşı karşıya olduğumuzu görüyorum. Örneğin ; kadına şiddet,  çocuk tazcizleri,  ölümler, cinayetler….  Özellikle kadına şiddet konusu sık sık gündeme geldiğinde acaba neden bu kadar sık tekrar ediliyor bu sözcükler diye  çok düşünmüştüm. Mesele buymuş meğerse. Kadını ve bu durumu önemsizleştirmek. İnsanlar artık haberlerde duyunca aaa yine mi yaaa demekten öteye geçmiyor, hele de koronadan kaç kişi ölmüş diye tablolar takip ediliyor . Bu çok acı bir durum. Kadın meselesine gelince;  toplumda değersizleşen kadın olunca aile de değerini yitirmiş oluyor maalesef. Bazılarının istediği darmadağınık , baba otoritesi olmayan , annenin hiç bir öneminin olmadığı ve çocukların ordan oraya savrulduğu aileler. Maalesef çok üzücü bir tablo. Toplumda kötülüğü yaymak ile kötülüğün önüne geçilmez, o kötülüğü kökten önleyen kanunlar olmalı. Tıpkı Allahın bizler için , bizleri korumak için koyduğu kanunlar gibi. Ya da aramaya gerek yok kanunlar ortada. Allah’ ın kanunları ile yönetilmek herkese huzur getirir. Umarım o günleri de görürüz.

Şimdi bu konunun tiramisu ile ne alakası var demeyin. Ben size aaa çok güzel , kıvamı harika , müthiş bir tatlı demiycem. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok.  İcraat lazım. Kalkın hadi mutfağa.

TİRAMİSU

Malzemeler :

1 paket savoıardı bisküvi ( kedidili )

Islatmak için :

1 su bardağı süt

1 paket granül kahve ( yoksa ben 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 tatlı kaşığı kakao kullandım.)

1 yemek kaşığı şeker

Kreması için :

1 litre süt

1 çay bardağı nişasta

1 çay bardağı un

1 su bardağı şeker

1 yumurta sarısı

1 paket vanilya

200 gr labne peyniri

En üste: 1 yemek kaşığı kakao

Hazırlanışı : Kremayı hazırlamak için un, nişasta ve şeker tencereye alınır.  Süt azar azar eklenerek karıştırılır topaklanması önlenir. Yumurta sarısı eklenir ve çırpılır. En küçük ocağa alınır ve sürekli karıştırarak pişirilir.  Muhallebi kıvamına gelince ocaktan alınır. Vanilya eklenerek tekrar çırpılır. Krema ılıyınca labne peyniri eklenerek mikserle çırpılır.  Kremamız hazır.

Süt, kahve ve şeker karıştırılır. Bu karışımı bisküvileri Islatmak için kullanacağız.

Bisküviler hazırlanan süt karışımına batırılır ve arkalı önlü ıslatılarak servis tabağına dizilir. Ben etrafına kare çember kullandım. Islatılan bisküvilerin üzerine kremadan bir miktar dökülür. Tamamen üzeri kaplanır. 2 sıra bisküviler yine aynı yöntemle ıslatılır ve 1. Sıranın üzerine dizilir. Tekrar krema ile sıvanır.  En üstü bir miktar krema sıkma torbasına alınır ve düz , kalın duy kullanılarak süzlenir. En üste 1 yemek kaşığı kakao serpilir.  3-4 saat soğuduktan sonra servis edilebilir.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler