Medovik veya diğer bilinen ismi ile ballı Rus pastası. Katları tek tek hazırlanıyor fakat bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü her katın pişme süresi sadece 4 dakika. Hadi öyleyse yapımına geçelim.

 

MEDOVİK PASTA

 

Malzemeler:
Kurabiye hamuru için:
100 gr  tereyağ
3 adet yumurta
2 yemek kaşığı şeker
3 yemek kaşığı bal
4 su bardağı un
1.5 çay kaşığı karbonat
Kreması için:
500 ml süt
Yarım su bardağı şeker
3 adet  yumurta sarısı
3 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta
150 gr tereyağ
2 Yemek kaşığı  labne
3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:
• Önce kremayı hazırlayıp soğumaya bırakalım. Yumurta sarıları ve şeker bir tencereye alınır ve tel çırpıcı ile çırpılır. Az miktarda süt ilave edilir ve tekrar çırpılır . Bu aşamadan sonra süt azar azar eklenir. Un, nişasta eklenir ve kalan sütte ilave edilerek pürüzsüz şekilde karıştırılır. Ocağa konularak pişirilir. Dibine sarmaması için sürekli karıştırılır. Pişince Üzerine değecek şekilde strec film kapatılır ve soğumaya bırakılır.
• 150 gr oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ bir kaba alınır ve beyazlayana dek mikserle çırpılır. Soğuyan kremadan kaşık kaşık tereyağa eklenir ve her eklemede ,krema Tamamen yağa karışana dek çırpmaya devam edilir. Tüm krema bitince labne peyniri ve bal ilave edilerek son kez karıştırılır. Krema soğumaya bırakılır.


• Kurabiye yapımı için bal bir tavaya alınır ve ocak açılır. Karbonat eklenerek köpürene dek karıştırılır ve pişirilir. Tamamen köpük köpük olunca ocak kapatılır ve tereyağ eklenir ve yağ eriyene dek karıştırılır.
•Ayrı bir kapta yumurta ve şeker çırpılır. Ballı karışım eklenerek karıştırılır. Un yavaş yavaş eklenerek yoğrulur. Hamur yogurulunca hafif ünlü zemine alınır ve 6 parçaya bölünür. Her bir parça beze yapılır ve yaklaşık 28 cm çapında açılır. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye konularak önceden ısıtılmış 180 derece fırında 4 dakika pişirilir. Her bir kat için aynı işlem uygulanır. Fırından çıkan kurabiyeler bir kapak veya tabak yardımı ile düzgün yuvarlak şekilde kesilir. Etrafından artan parçalar doğrayıcı ile un haline getirilir.Kurabiyeler tamam olunca soğumaya bırakılır.
• En alta bir kat kurabiye konur üzerine krema sürülür. 2. Kat kurabiye ve krema konur. Kurabiyeler tamam olana kadar işleme devam edilir. En üstü ve kenarlari krema ile kaplanır. Ufalanmis kurabiye parçaları ile üzeri ve kenarları kaplanır. 24 saat soğumaya bırakılır.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler