SÜT HELVASI

Bursa yöremize ait bu lezzetli tatlıyı daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin derim. İster sıcak , ister ılık , isterseniz de soğuk olarak servis edebilirsiniz.  Her hali güzel bence. Tadı muhallebi, tavukgöğsü arası gibi. Biz sevdik size de tavsiye ediyoruz.

Malzemeler :

1 litre süt

1.5 su bardağı şeker

125 gr  tereyağ

1 adet  organik yumurta sarısı

1 su bardağı un

Hazırlanışı :

  • Süt şerbetini hazırlamak için 1 su bardağı süt ve şekerin tamamı tencereye alınır ve ısıtılmaya başlanır. Şeker eriyince ocaktan alınır. ( süt kaynatılmaz.) Sütün üzerine yumurta sarısı ve kalan süt eklenerek karıştırılır.
  • Tereyağ ayrı bir tencereye alınır ve eritilir. Yağ eriyince un ilave edilir ve kavrulur. Unun rengi değişmeyecek sadece hafiften kavrulma kokusu gelmesi yeterli. Un kavrulunca süt şerbeti yavaş yavaş ilave edilerek hızlıca karıştırılır.  Sütün tamamı eklenip muhallebi kıvamına gelince ve kaynamaya başlayınca ocaktan alınır . Isıya dayanıklı güveç veya sufle kaplarına paylaştırılır.  Kaplar bir fırın tepsisine konulur ve yarısına gelecek kadar su ile doldurulur. 180 derece fırında yaklaşık 25 dakika pişirilir. Burada helvanın pişmesi değil üzerinin yanması hedeflenir.  Fırın ayarınıza göre zamanı değişebilir. Önemli olan kısmı üzeri yanmaya ve kabuk tutmaya başlayınca fırından çıkarılır.
  • Üzerine fındık kırığı ile servis edilir. İster sıcak ister soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler