SÜSLÜ KEK

Bazı kelimeler vardır kurtarıcı niteliktedir. ” Şey” mesela. Aklınıza gelmeyen her kelimenin , tanımın yerine kullanırız. İşte öyle bir şey… deriz. Sonra şey olmuştu deriz anlatmaya devam ederken. Bir tanım yaparken şurada şu iş için kullanılan şey deriz sonra. Ve sürer gider.

Bu keke ne isim versem diye epey düşündüm . Sonra dedim şey olsun ımmmm ” Tart kalıbına meyveli kek” . Biraz uzun oldu sanki. Biz ona kısaca süslü kek diyelim dedim sonra. Oldu sanki . Olmasa da biz keki yedik bitirdik bile. Sizler daha farklı isimler kullanabilirsiniz bu kek için. Farklı fikirleri yoruma da yazabilirsiniz.

Siz düşünürken biz gelelim tarife.

SÜSLÜ KEK

Malzemeler :

3 adet yumurta

1 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

2.5 su bardağı un

Üzerine:

1 su bardağı süt

80 gr fındıklı çikolata

80 gr bitter çikolata

Yarım kutu krema

Çilek ve muz

Hazırlanışı : Oda sıcaklığında ısınan yumurta ve şeker Mikserle çırpılır. Süt eklenerek çırpmaya devam edilir. Sonra sıra ile diğer malzemeler eklenir ve çırpmaya devam edilir. Yağlanmış ve unlanmış tart kalıbına kek hamuru dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirilir. Bu esnada çikolatalar benmari usulü eritilir. Oda sıcaklığına gelince krema ilave edilerek çırpılır. Soğuyan kek süt ile ıslatılır. Soğuyan krema soğuyan kekin üzerine yayılır. Çilek ve muz ile istediğiniz şekilde süslenir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler