SOKAK SİMİTİ

Çıtır çıtır sokak simiti sevenleri buraya bekliyoruz. Tüm ayrıntıları ile tarif edeceğimiz simit tarifi sizlerle. Artık dışarıdan almayı bırakıp kendi simitinizi kendiniz  yapacaksınız. Üstelik kahvaltıya gelen dostlarınıza hava atıp heh ben yaptım tabiki de gibi gururlanmalar da garanti. Mutlaka kaydedin . Az malzeme ile çok işler başaracağız.

SOKAK SİMİTİ

Malzemeler:

4 su bardağı un

1 su bardağı +1 çay bardağı su( çeşme suyu)

1 yemek kaşığı şeker

2 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sıvıyağ

1 paket (11 gr) kurumaya

Üzerine:

Yarım çay bardağı pekmez

Yarım çay bardağı su

1 su bardağı kavrulmuş susam

Hazırlanışı :  Öncelikle kavrulmuş susam bulma imkanınız yoksa susamı kavurmakla işe başlayalım. Hamuru hazırlayana kadar soğumaya bırakabiliriz.   Yağsız , teflon tavada sürekli karıştırarak susamı kavuralım. Çok koyu renkte kavurmayın ki acımsı tat oluşmasın. Kavurma işlemi bitince geniş bir kaba alın ve soğumaya bırakın.  Tavada bırakırsanız , tavanın ısısı ile kavrulmaya devam edecektir.

Hamur için unu tezgaha veya düz bir zemine döküp ortasını havuz şeklinde açalım. Tuzu havuzun dış kısmına diğer malzemeleri İç kısmına olacak şekilde dökelim. Ortadan karıştırarak hamuru yoğuralım.   Çok fazla yoğurma işlemi yapmaya gerek yok homojen bir karışım elde edilince hamur hazırdır. Hamuru 7 parçaya bölüyoruz.  Her bir parçayı bir karış genişlikte uzunlamasına açarak fitilleme işlemi yapıyoruz. Bu halde iken elimizle üzerine hafifçe sıvıyağ sürerek üzerini streç film ile kapatıp yarım saat mayalanmasını bekliyoruz.

Mayalanan hamuru kenar uçları kalın kalacak şekilde ortadan hafifçe bastırıp uzunlamasına açıyoruz. İki ucu birleştirip burgu şeklini veriyor ve elinizin içinde tekrar iki ucu birleştirip , birleşen kısımları yuvarlayarak simit şeklini tamamlıyoruz.

Geniş bir kaba pekmez ve suyu koyuyoruz. Simitleri öne pekmezli suya sonra susama bulayıp bir tepsiye koyuyoruz.  Tam işlem tamamlanınca 15 dk kadar üzerini  kapatıp bekletiyoruz. En son aşamada yağlı kağıt serilmiş pişirme tepsisine alırken elimizde simitleri genişletip tepsiye diziyoruz.

Fırınınızda varsa buhar ayarlı , yoksa fırının zeminine bir kapta kaynar su koyarak , önceden ısıtılmış 190 derecede 18 dakika pişiriyoruz. Ve çıtır simitleriniz  hazır. Yanına sıcacık bir bardak çayla servise hazır.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler