İtalyanlara has bir lezzet olan pesto Sosu artık evimizde yapmamız mümkün.  Fesleğenin verdiği harika aroması ve tadı ile sofralarınızı renklendirin. Genellikle fetucci, penne gibi makarnalar ile kullanılır fakat salatalar ve ekmek üstü kanepe, sandviçlerde de kullanmak mümkün.

Kullanılan fesleğen marketler , pazarlarda satılan iri yapraklı olandan . Sadece yaprak kısımlarını kullanarak daha yeşil bir sos elde etmiş oluruz. Permesan peynir kullanarak yapılan orijinalini,  tat ve  kıvam olarak yakın olan İzmir tulum peyniri ile değiştirdik.  Bir de çam fıstığı yerine ceviz kullandık. Dileyen malzemeleri permesan peyniri ve çam fıstığı ile değiştirebilir.

Bu bize biraz fazla geldi nasıl saklarım derseniz. Buzdolabında 10 – 15 gün saklayabilirsiniz. Kavanoza koyduğunuzda uzerini tamamen zeytinyağı ile kaplarsanız kararma olmaz. Hafiften bir kararma olsa da tadı vs değişmez korkmayın.

PESTO SOS

Malzemeler:

1 demet fesleğen

3 diş sarımsak

7-8 adet cevizin içi

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Yarım çay kaşığı tuz

Yarım çay kaşığı karabiber

50 gr. İzmir tulum peyniri

Yarım limon suyu ( isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

• Fesleğen yaprakları yıkanır ve muhakkak kurutulur. Sebze kurutucusu veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Kuru fesleğen yaprakları rondoya alınır.  Üzerine ceviz içi,  zeytinyağı,  sarımsak, tuz , karabiber ve limon suyu ilave edilerek doğranır.  Yapraklar tamamen sos kıvamına gelene dek biztlatilir. 🙂🙂( başka nasıl tarif edilebilir bilemedim )

• SOS taze olarak makarna, salata vs de kullanılır veya çam bir kavanoza konularak uzerini kapatacak şekilde zeytinyağı dökülerek kapağı kapatılır ve buzdolabında saklanır.  Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler