KAVURMALI KUŞ YUVASI BÖREĞİ

Havalar serinlemeye , okullar açılmaya başladı ise biraz daha börek,  Çörek işleri için kolları sıvama vakti geldi. Kuş yuvası börek yapımı pratik ve görüntüsü çok hoş bir börek.  Rulo şekilde sarıp ,en uçta kalan kısmı içine kıvırıyoruz ve üstte kalan boşluğu istediğimiz iç malzemesi ile dolduruyoruz. Ben sarmadan önce de uç kısmına az miktarda kaşar peyniri koydum daha da lezzetli ve dolgun oldu. Bu kısmı size kalmış.  İsterseniz boş olarak ta sarabilirsiniz .

Çıtır çıtır, çok lezzetli ve görüntü olarak ta çok sevilecek bir börek.


KAVURMALI KUŞ YUVASI BÖREĞİ

Malzemeler:
110 gr. TEREYAĞ
1 su bardağı süt
4 adet yufka
300 gr.  KAVURMA
3 su bardağı  rende kaşar peyniri
2 yemek kaşığı nişasta
Üzerine:
1 adet yumurta  sarısı

Hazırlanışı:
•Tereyağ eritilir ve süt ile karıştırılır. Kavurma minik küpler şeklinde doğranır.
• Yufka düz bir zemine konur. Üzerine tereyağ, süt karışımından yayılır. Bir miktar nişasta serpilir ve 4 parçaya bölünür.


• Geniş kısmına rende kaşar peyniri konulur rulo şekilde sarılmaya başlanır. Tam ucuna kadar sarılmaz. Bir miktar uç kısmından parça bırakılır ve sarılan 2 uç birleştirilir. Bırakılan uç kısım birleşim yerinin üzerinden içe doğru kıvrılır . Ortada oluşan çukur kısma bir miktar rende kaşar peyniri bir miktar kavurma ve tekrar en üste rende kaşar peyniri konulur. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilen böreğin kenar kısımlarına yumurta sarısı sürülür. 180 derece fırında 20 dakika pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler