BÖĞÜRTLENLİ LİMONLU KEK

Yazın sıcak zamanlarında keki pek fazla tercih etmiyoruz. Genelde serinletici sütlü tatlılar veya içeceklere gidiyor elimiz. Fakat Eylül ayı gelmiş, yağış uyarıları yapılmaya başlamış ise ne diyoruz : Hosgeldin sonbahar.

Aslında en sevdiğim mevsim yaz . Fakat her mevsim bize Yaradanı hatırlattığı için çok güzel.  Şimdilerde yapraklar sararmaya , otlar kurumaya başladı. Ölüm ve yeniden diriliş.  Bahar aylarında Ölüm ve yeniden dirilişin ayetlerine şahit olmak , tefekkür denizine dalmaya vesile. Hayy olanın ismini dolandırıyor dillere. “Öz” ümüzü hatırlatıyor yeniden.

Mevsimlerde yaşanan değişimsel döngü insanda da mevcut. Bazen ilkbahar yaşarız bazen kış,  bazen sonbahar bazen yaz. Ve böylece insan olduğumuzu hatırlarız.

Bizde sonbaharı görünce kek yapmayı hatırladık.  ( yazar burada iyi bağladı bence 🤭🤭) Sonra buzlukta duran böğürtlenleri. Dedik o zaman ne duruyorsun . Kolları sıvadık. Kekimizi yaptık.  Kek soguyana kadar dışarıda ki işlerimi bitirmek istedim . Dışarıda bir telefon aldım çocuklar anne kek soğumuş biz yiyoruz diyorlar. Eyvah dedim. Bana 2-3 dilim bırakın da fotoğrafını çekeyim bari. Şükür bitmeden yetiştim.  Fakat o da neeeee. Kek kalıptan çıkmayınca bizimkiler biraz müdahale etmişler. Kek kalıptan güzel çıkmış Fakat kalıp 😭😭😭 yara bere içinde. Bıçaktan yardım almışlar ve kalıbın her dilimi çizik.  Bu tarif bana bir kek kalıbına malolsa da denemeye değer. Çok lezzetli. Aroması,  kokusu ve dokusu harika oldu. Böğürtlen olarak dondurulmuş böğürtlen kullandım.  Buzlu iken rondodan çektim. Çok güzel renk ve tat verdi.

BÖĞÜRTLENLİ LİMONLU KEK

Malzemeler:

3 adet yumurta

1 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvıyağ

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

2.5 su bardağı un

1 adet limonun kabuğu

1 su bardağı dondurulmuş böğürtlen

Hazırlanışı:

• Tüm malzeme oda sıcaklığında olmalıdır.  Yumurtalar ve şeker karıştırma kabına alınır ve köpük köpük olana dek mikserle çırpılır.  Rengi beyazlayınca süt ve sıvıyağ ve limon kabuğu rendesi ilave edilerek çırpmaya devam edilir.

• Kuru malzemeler ayrı bir kapta karıştırılır ve bir kaç seferde sıvı karışıma eklenerek karıştırılır.

• Kek kalıbı (24 cm kalıp kullanıldı) sıvıyağ ile yağlanır.  Kek hamurunun yarısı kalıba dökülür.  Kalan yarısına rondodan buzlu iken çekilmiş böğürtlen ilave edilir ve karıştırılır.  Bu aşamada hamur bir miktar sulanacağı için Yarım su bardağı daha un eklenerek karıştırılır.  Hamur , kalıpta ki sade hamurun üzerine dökülür.  Bir spatula veya kürdan yardımı ile bir kaç tur hamurun içinde çevrilir ve iç kısımdaki dalgalanma sağlanır.

•Önceden ısıtılmış 180 derece fanlı fırında 20-25 dakika kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler