ÇİLEK SOSLU TAVUK GÖĞSÜ

Bu tarif benim için çok kıymetli. Çünkü küçük bir hanımefendi tarafından yapıldı. Maşallah kendisine . Bu kadar emek etti bende yayınlayacağıma söz verdim. Betül çok marifetli bir kızımız . On parmağında on marifet. Bizlere hem güzel sunumlar yapıyor , ayet – hadis okumaları yapıyor ve işte böyle enfes tatlılar … Bir maşallahınızı alırız. Böyle kızlarımızı, oğullarımızı görünce gelecek adına çok umutlanıyorum. Bilinçli ailelerin yetiştirdiği hanımefendi ve beyefendiler kurtacak bu dünyayı batılın karanlığından. Hepinize selam olsun .

ÇİLEK SOSLU TAVUK GÖĞSÜ

Malzemeler :

1 litre süt

125 gr tereyağ

1 su bardağı un

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

Çilek sosu için :

Yarım kilo çilek

1 yemek kaşığı şeker

1 yemek kaşığı nişasta

1 paket vanilya

Hazırlanışı: Un ve tereyağ tencereye alınır, kavrulur. Kısık ateşte rengi dönüp kokusu çıkana dek kavrulur. Süt yavaş yavaş ilave edilerek çırpılır. Pütürleşmesini engellemek için çırpma işlemine ara verilmez. Süt tamamen homojen şekilde karışınca şeker ilave edilir ve çırpmaya devam edilir. Muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Pişince ocaktan alınır ve vanilya eklenir. Mikserle 5 dakika çırpılır ve hafif ıslatılmış borcama dökülür. Üzeri düzeltilerek buzdolabına konulur.

Çilek sosu için yıkanıp yaprakları ayıklanan çilekler şeker ile birlikte rondodan çekilir. Bir sos tenceresine alınır ve nişasta ilave edilerek pişirilir. Pişen sos süzgeçten geçirilerek vanilya eklenir , çırpılır ve tavuk göğsünün üzerine dökülerek soğuması için buzdolabına konulur. Tamamen soğuyunca üzeri süslenerek servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler