Taze meyveler ile yapılan tatlıları çok severim. Yazın meyve çeşitliliği içinde ,hangi tatlıyı yapsam diye düşünürken hep elim tart, galette türüne gidiyor. Alt tabandaki kurabiye gevrekliği, üst kısmın meyveli yumuşaklığı dolayısıyla olsa gerek. He bir de sanırım bu tür hamurların hazırlanmasının kolay olması.  Doğrayıcıya atıyorum,  bir kaç dakika bizt tamam. At dolapta az dinlendir aç ver fırına.

Gözünüz korkmasın anlattığım kadar basit mesele. Ben malzemeleri yazıyorum siz de hazırlığınızı yapın ve afiyetle yiyin.

ŞEFTALİLİ GALETTE

Malzemeler:

120 gr. TEREYAĞ
240 gr. Un
1 adet  yumurta
Yarım su bardağı Şeker
1 tutam tuz
3 yemek kaşığı buzlu su
Dolgusu için:
3 adet şeftali
1.5 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1.5 yemek kaşığı nişasta
Üzerine:
1 adet  yumurta sarısı

1 çay bardağı fındık kırıntısı

Hazırlanışı:

• Soğuk tereyağ küp küp doğranır ve doğrayıcıya alınır.  Üzerine şeker ve un ilave edilerek karıştırılır.  Bu aşamada hamur, ıslak kum kıvamında olacaktır.  Yumurta , tuz ilave edilerek tekrar karıştırılır.  Bu aşamadan sonra hamurunuza bakın kıvamı kurabiye hamuru gibi veya az daha sert ise tamamdır.  Çok çok sert ise kontrollü şekilde birer yemek kaşığı olacak şekilde buzlu su ilave ederek karıştırın.  Hamurun kıvamı tamam olunca streç filme sarılır ve yarım saat buzdolabında dinlendirilir.

• Bu esnada üst Dolgu malzemesi hazırlanır.  Şeftalilerin kabukları soyulur ve ikiye kesilir.  Daha sonra dilim olacak şekilde doğranır.  Seftaliler bir kaba alınır ve Üzerine şeker, nişasta ve vanilya eklenerek karıştırılır.

• Dinlenen hamur iki yağlı kağıt arasında merdane yardımı ile açılır.  Hamuru çok inceltmeyin ki malzemesi konulduğu zaman altına akmasın.  Açılan Hamurun üzerine seftaliler dizilir. Alttaki yağlı kağıt yardımı ile hamurun kenarları katlanır.

• Dış kısmına yumurta sarısı sürülür ve fındık kırığı serpilerek önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 dakika pişirilir.

Not: İsteğe göre üzerine bir top dondurma ile servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler