MİNİ RULO PASTA

Okuduğum bir kitapta mıydı dinlediğim bir eğitimde mi tam olarak kaynağını hatırlamıyorum ama şöyle bir bilgi vardı. Kilo verememe, diyet deyince acıkma, şimdilerde bir de ( bence tabi) sokağa çıkma yasağı deyince marketlere akın etmenin bilinçaltında aç kalma korkusu ve bununla beraber kendini güvensiz hissetme duygusu yatıyor . Böyle bir bilgiye de aslında maalesef bizi besleyen kişiler itiyor. Bebekken , çocukken elinde tabakla peşimizde dolaşıp yemezsen aç kalırsın , yemezsen büyüyemezsin sözlerini beden kayıt ediyor ve ileri de açlık tehdidi hissettiğinde bunu kullanıyor ve aç kalmamak için mücadele ediyor. Elbette bununla beraber yoksunluk, kıtlık, yokluk zamanlarına denk gelmekte var işin içinde ama benim ilgilendiğim kısım çocukların peşinden tabak dolaştıran anneler. Elbette kimse evladının aç dolaşmasını istemez, annelik içgüdüsü ile yapılıyor tüm bunlar ama iyi de olmuyor sanki. Aç olsa o çocuk yerdi zaten diye düşünüyorum. Bir de şöyle bir durum var ki işte böyle mini mini rulo pastalar yapsanız onlar sizin peşinizden koşar . 😊😊😊 Vel hasılı kelam tarif bizden denemek sizden. Bakalım tekrar tekrar isteyecekler mi? 😉

MİNİ RULO PASTA

Malzemeler :

4 yumurta

Yarım çay bardağı şeker

4 yemek kaşığı sıvıyağ

Yarım çay bardağı süt

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 yemek kaşığı nişasta

1 çay bardağı un

Kreması için malzemeler :

500 ml süt

1 yumurta

Yarım çay bardağı şeker

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı nişasta

1 paket vanilya

Arası için:

Muz , çikolata parçaları

İsteğe göre üzerine:

Yarım paket krema

1.5 paket çikolata (yaklaşık 120 gr)

Hazırlanışı : 🍰Kek için oda sıcaklığında ısınan yumurta ve şeker beyaz renge dönene dek çırpılır. Diğer malzemeler ayrı bir kapta elenerek birleştirilir ve yavaş yavaş yumurtalara eklenir. Tüm malzeme karışana dek çırpılır. Çok fazla çırpmaya gerek yok yumurtalar sönmesin. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye hamur dökülür. ( Dikdörtgen fırın tepsi kullanılacak)

Önceden ısıtılmış 180 derecede 13 dakika pişirilir.

Kreması için vanilya hariç diğer malzemeler tencereye alınır. Göz göz olup katılaşana dek karıştırılarak pişirilir. Krema pişince vanilya eklenir ve mikserle birkaç dakika çırpılır. Fırından çıkan kek hafiften ılıyınca üzerindeki kahverengi tabaka incecik soyulur. Bu kısım pastanın dış tarafı olacağı için beyaz bir görüntü olması hoş olacak. Daha sonra kek ters çevrilir. Kenarları düzgün bir şekilde kesilerek çıkarılır ve kek 8 parçaya kesilir. Her bir parçaya fırça ile azar azar süt sürülür ve hafiften kekin ıslatılması sağlanır. Krema, sıkma torbasına konularak keklerin üzerine sıkılır. Torba yoksa sorun değil kaşık ile de olur. Kremalı keklerin bir ucuna muz ve çikolata parçaları konularak rulo şekilde sarılır. Kenarlardan taşan krema olursa bıçak ile düzeltilir. Ve pastamız hazır. Eğer üzerine çikolata sosu yapmak isterseniz. Yarım paket kremayı ocakta ısıtıp çikolataları içine atın ve eriyene kadar karıştırın. Krema ısınınca ocaktan alarak bu işlemi yapınız. Bu sos ile pastanızı istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler