Choux (Şu) hamuru ve puf puf pastacı Kreması ile hazırlanan, geleneksel bir Polonya pastası. Yapımı biraz uğraştırıcı gibi görünse de işin başına geçince bir çırpıda oluveriyor. Profiterolun amca kızı diyebiliriz bence . Lezzet olarak çok benzer. Üzerine çikolatalı sos da ilave edilirse tam bir Profiterol olurdu. Bu şekli ile yemesi ve servis etmesi çok kolay. Tek zorlu tarafı bir gece dolapta bekletme olsa gerek.

Her bir dilimi ile kendinizi ve sevdiklerinizi şımartın.

KARPATKA
Malzemeler:
Choux hamuru için:
1 su bardağı su
Çeyrek su bardağı süt
2 adet KÜP şeker (veya 1 tatlı kaşığı toz şeker)
1 tutam tuz
1 su bardağı un
90 gr. TEREYAĞ
3 adet yumurta
Kreması için:
450 ml süt
100 ml. Sıvı krema
5 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı mısır nişastası
3 adet yumurta sarısı
1 paket vanilya
60 gr. Beyaz çikolata
100 gr. TEREYAĞ ( oda sıcaklığında)

Kullanılan kalıp: 19 cm kelepçeli kalıp

Hazırlanışı:
• Kreması için yumurta sarısı, şeker, nişasta ve sütun Yarım su bardağı karıştırılır. Bir tencerede kalan süt ve krema ısıtılmaya başlanır. Kaynama noktasına gelince sütten bir iki kepçe alınır ve yumurtalı karışıma eklenerek karıştırılır. Burada yumurtalı karışımın bir anda topaklanma vs ye sebep olmasını engellemeyi istiyoruz. Yumurtalı karışım kaynayan süte ilave edilerek karıştırılır ve muhallebi kıvamına gelinceye dek pişirilir. Topaklanma olmaması için sürekli karıştırılır.
• Pişen krema ocaktan alınarak içine beyaz çikolata ilave edilir ve çikolata eriyene dek karıştırılır. Çikolata eriyince kremanın üzeri streç film ile kapatılarak soğumaya bırakılır. Burada streç filmin kremaya tamamen değmesi gerekir . Aksi takdirde krema kabuklanacaktır.
• Krema soğuyunca vanilya ve oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ ilave edilerek mikserle 5-6 dakika çırpılır.


•Choux hamuru için bir tencereye su, süt, tuz ,şeker ve tereyağ konulur. Tereyağ eriyince un ilave edilerek hızlı hızlı karıştırılır. Dibine hafiften tutmaya başlayınca ocaktan alınarak 15-20 kadar soğumaya bırakılır. Ilıyan Hamura 3 adet yumurta teker teker ilave edilerek karıştırılır. Bu aşamada mikser kullanabilirsiniz. Hamurun yarısı tabanına yağlı kağıt serilmiş 19 cm kelepçeli kalıba konur ve üzeri düzlenir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika pişirilir. Hamur pişince fırının kapağı aralıklı bırakılır ve bu şekilde 1 saat kadar hamurun kabuk tutarak soğuması sağlanır. Diğer Hamura da aynı işlem uygulanır.
• Hamurlar ve krema hazır olunca kelepçeli kalıbın tabanına yağlı kağıt serilir ve hamurun bir katı tabana konur. Üzerine kremanın tamamı yayılır. En üste 2. Kat Hamur konularak bir gece buzdolabında dinlendirilir. Üzerine pudra şekeri serpilir ve isteğe bağlı meyveler ile süslenerek servis edilir.
NOT:Meyveleri servis edeceğiniz zaman pastanıza ilave edin ki üzerinde sulanma yaparak çirkin bir görüntü oluşturmasın.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler