Çok sevilen ve aslına bakılırsa bana göre sadece çikolata yemek için yapılan bir kurabiye. 😊😊 İncecik hamuru ve akışkan çikolatası tam bir şölen. Bu malzemelerden 10 adet çıktı. Evde kalabalık iseniz 2 ölçü yapın derim. 😊

İZMİR BOMBASI

Malzemeler :

Yarım çay bardağı su

1 yemek kaşığı sıvıyağ

1 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

1.5 su bardağı un

İçine: 250 gr  kahvaltılık çikolata

Hazırlanışı : Yapımı oldukça kolay. Öncelikle çikolatayı birer yemek kaşığı  dolusu olacak şekilde yuvarlak olarak bir tepsiye koyalım. Tepsi buzluğa girecek şekilde olsun.  Tepsinin üzerine streç film veya buzdolabı poşeti koyarak çikolataların daha kolay alınmasını sağlamış oluruz. 10 adet olacak şekilde çikolatayı streç serili tepsiye koyalım ve tepsimizi çikolatanın donması için  buzluğa atalım.

Bu esnada hamuru yoğurmaya başlayalım.  Hamur için gerekli olan tüm malzeme yoğurulur. Ve hamur dinlenmek üzere 45 dakika kadar bekletilir.

Bekleyen hamur 10 parçaya bölünür.  Her bir parça merdane yardımı ile 10-12 cm çapında açılır. Bu aşamadan sonra hızlı hareket etmek gerekiyor. Zira çikolatalar erimeye başlayınca ele ve hamura yapışıyor.

Fırın 200 dereceye ayarlanır.

Açtığımız hamurdan birini elimize alıyoruz ve ortasına buzluktan çıkardığımız çikolatalardan   bir tanesini koyuyoruz.

Hamuru kenarlarından toplayarak ortada birleştiriyor ve fazla kalın olduysa kalın kısmı kesiyoruz. İnce açtıysanız kesmeye gerek yok.

Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kurabiyeleri koyarak , tüm malzeme bitene kadar işleme devam ediyoruz.  Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 4-5 dakika pişiriyoruz. Sonrasında yanında soğuk bir bardak süt ile afiyetle yiyoruz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler