PORTAKALLI TERS YÜZ KEK

 

Bir gün Hz.Şems’e bir adam gelmiş; “Hayatım alt üst oldu” demiş. Hazreti Şems de cevaben;

“Hakkın ,karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Bazen hepimiz bu tür düşüncelere kapılır , ümitsizlik denizinde yüzmeye başlarız. Başımıza gelen olaylar hayatımızın akışını birden değiştiriverir ve bu yeni düzeni sevmez hayatımızın alt üst olduğunu düşünürüz. Fakat zaman ilerledikçe görürüz ki bu değişim bize yep yeni kapılar açmış. İşte o zaman deriz ki ” her şerde bir hayır varmış.” Ve yeni duruma şükredecek hale geliriz. Rahman ve Rahim olan Rabbimizin yüce kudretine , şefkatine sığınmak ve yarınımızın bugünümüzden hayırlı olması için dua etmek en güzeli.

İşte yemekler de hayat gibi . Bazen acı, bazen tatlı , bazen de altı üstünden daha güzel. Bu kekimizin de üstüne bakıp sevebiliriz fakat altını çevirdiğimizde daha güzel bir sürpriz bizi karşılar. Sizlerin de severek hazırlayacağı ve yemelere doyamayacağını düşündüğüm bu tarifi buraya bırakıyorum. İyi çalışmalar. ..

PORTAKALLI TERS YÜZ KEK

Malzemeler :

2 adet portakal

1 yemek kaşığı dolusu tereyağ

4 yumurta

1 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvıyağ

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

2 su bardağı un

1 portakalın kabuğu

Hazırlanışı : Kelepçeli kalıbın tabanına yağlı kağıt serilir.  Kağıdın üzeri ve kalıbın kenarları tereyağ ile yağlanır. Yağ oda sıcaklığında yumuşar ise daha rahat sürersiniz.  İnce dilimlenmiş 2 adet  portakal yağlanmış kalıbın tabanına döşenir.  Ve kalıp buzdolabına konulur.

Yumurtalar şeker ile çırpılır. Yumurtalar beyazlayana dek çırpmaya devam edilir.  Süt , sıvıyağ, vanilya, kabartma tozu,  rendenin en ince yeri ile rendelenmiş portakal kabuğu rendesi  eklenerek bir kaç kez karıştırılır.  Elenmiş un 2 seferde ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir.  Un eklenirken çok fazla karıştırmaya gerek yok. Karışım homojen olunca dolaptan çıkardığımız kalıba kek hamuru dökülür.  Önceden ısıtılmış 180 derece fırında,  üzeri kızarana dek pişirilir.  Kürdan testi ile kontrol edip kekinizi fırından çıkarabilirsiniz. İlk sıcağı çıkınca yaklaşık 3-4 dakika sonra kek ters çevrilerek servis tabağına alınır.  Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler