EN GÜZEL ÇİKOLATALI KURABİYE

Şimdi sizlere bir kurabiye tarifi vereceğim ki efsane. … Resmen insanı kendine bağımlı yapıyor. Hem pratik hem lezzetli olması onu listenize eklemenizi gerekli kılıyor. Bu kurabiye bence çikolatalı kurabiyeler içinde en güzel olanı ve en çok tercih edileni olacak. Talimatlara uygun şekilde yaptığınız takdirde en güzel sonucu alırsınız. Kurabiye dışı hafif sert içi yumuşak çikolataları yumuşacık.

Tarife geçmeden önce püf noktalarını vermek istiyorum.

  1. Yumurtayı ekledikten sonra çok çırpmıyoruz.
  2. Pişirme süresini 12 dakika olarak ayarlıyoruz. Ne az ne çok bu kadar süre yeterli. Fırından çıkınca kurabiyeler pişmemiş gibi gelebilir size fakat soğudukça kıvamını alıyor. Fırını fanlı ayarda çalıştıralım.

Gelelim tarife

EN GÜZEL ÇİKOLATALI KURABİYE

Malzemeler :

120 gr tereyağ ( oda sıcaklığında yumuşamış)

1 su bardağından bir parmak eksik şeker

1 paket vanilya

1 yumurta

2 su bardağından bir parmak eksik un

1/2 tatlı kaşığı karbonat

Bir çimdik tuz

180 gr kırılmış çikolata (sütlü ve beyaz karışık kullandım.)

Çikolatanın bir kısmı fırına girmeden önce kurabiyelerin üzerine konulacak.

Hazırlanışı : Fırın fanlı ayarda 180 derecede açılır. Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ ve şeker mikserle çırpılır vanilya eklenerek bir süre daha çırpmaya devam edilir. İyice çırpılınca yumurta eklenir ve sadece karışana kadar az miktarda çırpılır. Yumurtadan sonra çok çırpılmaz. Un , karbonat , tuz eklenerek elle yoğurulur. Bir miktarı üzerine konulmak üzere ayrılan çikolata da eklenir bir süre daha yoğurulur. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye yuvarlayarak dizilir. Üzerine bastırılmaz. Ayırdığımız çikolatalar da kurabiyelerin üzerine konularak fırına verilir 12 dakika pişirilir. Ve soğuduktan sonra servis edilir.

Tabi soğuyana kadar sabredebilirseniz. Sıcak olarak ta yiyebilirsiniz.😊😊😊

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler