Bu tatlı hakkında araştırma yaparken aslının, bir tür muzlu puding olduğunu öğrendim ve bu aşamaya gelmesi  sanırım; hani şu kulaktan kulağa oyunu var ya en başta biri kulağa bir şey söylüyor,o da diğerine anladığı kelimeyi söylüyor, sonuncu kişinin kulağına gelene kadar bambaşka bir kelime ortaya çıkıyor işte öyle olmuş diye tahmin ediyorum. Çünkü şimdi yapılan bu süslü tatlılara bakınca bambaşka güzel bir tatlı meydana gelmiş. Aslında bu haliyle seviyoruz. Bebe bisküvisi kullanılabileceği gibi burçak bisküvi ile de yapmak mümkün. Benim tercihim burçaktan yana. Ben ayrıca süslemede evde kalan ıspanaklı keki rondodan geçirip kullandım, değerlendirmek adına. Süsleme kısmı tamamen size kalmış. Ayrıca bu kendim uyarladığım tarifte pirinç unu da kullandım. Bildiğiniz gibi pirinç unu çok güzel bir kıvam ayarlayıcı. Krema kullanmadım. Kıvamın toparlanamsı ve lezzeti için toz krem şanti kullandım. Çok hafif ve lezzetli bir tatlı kıvamı yakalamış oldum.

ÇİLEKLİ MAGNOLİA

Malzemeler:

1 litre süt

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı buğday nişastası

1 yemek kaşığı pirinç unu

1 yumurta sarısı

1 su bardağı toz şeker

1 paket krem şanti(kutu içeriğinin bir paketi)

1 paket vanilya

Süslemek için: 1 paket burçak bisküvi

250 gr çilek

1 adet muz

HAZIRLANIŞI:  Vanilya ve krem şanti hariç tüm malzeme pişirilmek üzere bir tencereye alınır. Topaklanma olmaması için sürekli karıştırarak,kısık ateşte pişirilir. Muhallebi pişince vanilya ve toz krem şanti ilave edilerek pürüzsüz bir kıvam elde edene dek çırpılır. Bu aşamada muhallebinizin katı bir kıvamda olduğunu görürseniz azar azar soğuk süt ilavesi yaparak kıvam ayarlaması yapabilirsiniz.

Muhallebimiz hazır olunca bisküviyi rondodan çekerek inceltiyor ve kum kıvamına getiriyoruz. Çilekleri ve muzu dilimleyip hazırlıyoruz. Kupların , kaselerin veya bardakların (neyin içinde sunum yapacaksanız) en altına bisküviden 2 yemek kaşığı koyarak düzleştirelim. Kupların kenarlarına çilekleri dizelim. Bisküvinin üzerine muhallebiden 2 kaşık koyup üzerine muz dilimi koyup tekrar muhallebi veya isteğe göre bisküvi koyalım. En üst kısmı isteğe göre süsleyebilirsiniz. Ben bir kaç örnek gösteriyorum. 3-4 saat buzdolabında soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler