ÇİKOLATALI ŞAHANE

Evde bir miktar süt kalmıştı , bir şekilde değerlendirmek istedim ve inanılmaz lezzetli , şahane bir tatlı ürettim. Herkese sadece birer kup düştü . Bu yüzden tadı damağımızda kaldı. Kıvamı öyle hoş oldu ki denediğiniz zaman sizde çok seveceksiniz. Fotolar biraz kötü gibi oldu . Açıkçası ilk defa tecrübe ettiğim için kıvam tutar mı , tadı nasıl olur tam kestiremediğimden biraz özensiz çektim. Ama tadına bakınca tekrar deneyene kadar vakit kaybetmeden paylaşmalıyım  diye düşündüm.    Bu şahayane tarifi mutlaka deneyin.

Not: Bu malzeme ile fotoğrafta ki kuplardan 4 adet çıktı. Siz kendinize göre miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz.

ÇİKOLATALI ŞAHANE

Malzemeler :

Yarım kilo (500 ml) süt

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı kakao

5 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

1 paket krema

1 paket sütlü çikolata  (80 gr )

30 gr beyaz çikolata

Hazırlanışı : Un, şeker,  kakao ve süt bir tencereye alınır. Güzelce karıştırılarak orta ateşte karıştırarak pişirilir. Sürekli karıştırmaya devam edin yoksa dibi yanabilir. Kıvamı katılaşıp, kaynamaya başlayınca vanilyasını eklenerek karıştırarak ocaktan alınır. Sıcakken çikolatanın 50 gr ı eklenerek karıştırılır ve çikolatanın erimesi sağlanır.  Kremadan  2 yemek kaşığı ayrılır ve kalanı ılıyan çikolatalı karışıma eklenir.  Mikserle 2 dakika kadar çırpılır.

Ayrılan 2 yemek kaşığı krema  bir tavaya alınır. Isınan krema ocaktan alınır ve 30 gr sütlü, 30 gr beyaz çikolata eklenerek tamamen eriyinceye kadar karıştırılır.

Muhallebi kuplara paylaştırılır ve üzerine ganaj olan çikolata paylaştırılır. Buzdolabında soğuyana dek bekletilir.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler