BİBERLİ,MOZERELLALI MANTAR SOTE

Bazen öyle acil yemek hazırlıklarımız oluyor ki uğraşsam bu kadar güzel olmaz dedirtiyor.  Biberli mantar sote bizim için öyle bir tarif oldu. Çocuklar yerlerinden kalkıp anne harika olmuş deyip gelip teşekkür ettiler , o kadar yani. Çok fazla malzemesi yok . İşin sırrı güzel yapılmış soteleme ve baharatlar. Sebzelerin az yağ konmuş kızgın tavada kısa sürede pişirilmesine sote ederek pişirme denir. Bu sayede sebzeler harika bir lezzete kavuşur. Bu yemeğimizde bu tekniği ve baharatların gücünü kullandık.

BİBERLİ MANTAR SOTE


Porsiyon: 4 kişilik

Hazırlanma süresi: 15 dakika

Pişme süresi:20 dakika

Malzemeler:

500 gr kültür mantarı

2 adet kapya biber

4 adet yeşil sivri biber

1 adet soğan

3 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, muskat, kişniş, pul biber, toz kırmızı biber,kekik

Üzerine:

Mozerella peyniri veya kaşar peyniri rendesi

1 adet yumurta

Hazırlanışı:

  1. Zeytinyağı tavaya alınır. Piyazlık (uzun) doğranan soğan tavaya alınır. Rengi hafif kahverengi olana dek kavrulur.
  2. Jülyen (uzun ,ince) doğranan kapya ve yeşil biberler soğana eklenerek kavurma işlemine devam edilir.  Yıkanıp uzun doğranan mantarlar da ilave edilerek bir kaç karıştırılır ve kavurma işlemine devam edilir.
  3. 1 çay kaşığı tuz, muskat rendesi ve baharatlar eklenerek karıştırılır. Ocağın altı hep açık olacak. Kısık ateşte olmayacak.
  4. Sotelenen sebzelerin üzerine mozerella rendesi veya kaşar peyniri rendesi ile bir yumurta bütün olarak kırılarak konur. Yumurta pişene kadar kapağı kapatılır ve isteğinize göre az pişmiş, çok pişmiş yumurta ayarında altı kapatılır ve sıcak olarak servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler