BEĞENDİLİ KIYMALI SOTE

Evde çocuklar sıkıldık dedikçe benden duydukları bir söz var. ” Sıkılmak iyidir. Sıkılan insanlar yeni şeyler üretir.” Derim ve onları sıkıntıları ile baş başa bırakırım. Yarım saat sonra ellerinde bir icat ile gelirler. 😊😊😊 Şunu yapın demem çünkü çocukların hayalleri, ufukları biz büyüklerden çok farklı. İşte bazen bizde elimizde malzeme oluyor fakat yemeğe isim vermekte zorlanıyoruz. Ne yapsak nasıl yapsak kararsız kalıyoruz. Ben de bu yemeği bu düşünceler ışığında yaptım ve beğendili kıyma soteyi buldum. Buluşlar da hep böyle kafa karışıklığı ve ihtiyaç neticesinde ortaya çıkmıyor mu? Biz hanımların da mutfaktaki buluşları yemekler. Bu buluşlar neticesinde binlerce çeşit ortaya çıkmış. İyi de olmuş. Denemelere devam 😉😉

Patlıcanlar çıkmaya başladı ister közleyerek yapın , ben uğraşamam pratik bir şey olsun derseniz hazır köz patlıcan kullanabilirsiniz.

BEĞENDİLİ KIYMA SOTE

Malzemeler:

Beğendi İçin: 2 yemek kaşığı tereyağ

3 yemek kaşığı sıvıyağ

3 yemek kaşığı un ( tepeleme )

1 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber

2 su bardağı süt

6 adet közlenmiş patlıcan

Sote İçin: 400 gr kıyma

1 adet soğan

2 adet sarımsak

1 yemek kaşığı salça

1 adet domates

Hazırlanışı: Beğendi için yağlar bir tencereye alınır eriyince un ilave edilir ve kavrulur. Unun rengi değişince 2 su bardağı süt ve 1 su bardağı su ilave edilerek hızlıca karıştırılır. Tuz ve karabiber eklenerek karıştırılır ve közlenmiş , kabuğu soyulmuş, ince şekilde doğranmış patlıcanlar eklenir. Güzelce karıştırılır. Beğendi kısmı hazır olunca (yuvarlak borcama olabilir) tepsiye döşenir.

Sote kısmı için soğan yemeklik doğranır ve az miktarda sıvıyağ ile tencereye alınır. Salça ve yemeklik doğranmış domates eklenir. Bir miktar kavrularak kıyma ilave edilir. Tuz ve istenilen baharatlar ile tatlandırılarak beğendinin üzerine dökülür. 180 derece fırında pişirilir. Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler