Bazı tarifler vardır hem yapımını hem de yemesini çok seversiniz  ve eliniz hep o tarife gider. İşte tırtıl poğaça da bu tür tariflerden biri. Yapımı da yemeside çok zevkli. İç malzemesi olarak peynirli yaptık siz istediğiniz malzeme kullanarak yapabilirsiniz.  Kıyma, patates,  kaşar sucuk , istenen her malzeme kullanabilir. Yumuşacık dokusu, harika şekli ile en sevdiğiniz poğaça olacak. Tarifi mutlaka kaydedin veya biz sizin için buraya sabitliyoruz.

TIRTIL POĞAÇA

Malzemeler :

1 yemek kaşığı kurumaya

1 su bardağı ılık süt

1 su bardağı zeytinyağı

1 su bardağı madensuyu

2 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

6 su bardağı un

İçine:

250 gr beyaz peynir

Üzerine :

1 adet  yumurta sarısı

1 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı :

  • Maya , şeker, süt , zeytinyağı, madensuyu, tuz bir kaba alınır ve karıştırılır. Un azar azar ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edene dek yoğurulur. Hamur hazır oluncu üzeri kapatılarak 1 saat mayalanması için dinlendirilir.
  • Mayalanan hamur 5 parçaya bölünür. Her bir parça yuvarlanarak düzgün bezeler oluşturulur. Unlanmış zeminde, merdane ile 20 cm genişliğinde açılır . Bir kenarı boş bırakılır. Diğer tarafından ucuna doğru,  pizza kesme ruleti ile sık olacak şekilde şeritler kesilir. Boş bırakılan kısma ezilmiş peynir konur ve şeritli tarafa doğru rulo şekilde sarılır.
  • Tabanına yağlı kağıt serilmiş ve kenarları hafifçe yağlanmış olan 26 cm kelepçeli kalıba rulolar dizilir. En ortası biraz boşluk bırakılır. Çünkü hamur kabaracak ve bu kısım dolmuş olacak.
  • Hamurun tüm bezelerine aynı işlem uygulanıp kalıba dizildikten sonra üzeri temiz bir örtü ile kapatılır ve yarım saat tepsi mayası gelmesi için dinlendirilir .
  • Mayası gelen poğaçaların üzerine yumurta sarısı ve süt karışımı fırça ile sürülür. 180 derece fırında yaklaşık 30-35 dk pişirilir . Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler