SOĞUK AYRAN AŞI ÇORBASI

Havalar ısındığına göre serin ve serinleten tariflere geçiş yapma vakti gelmiştir. Sivas,  Erzincan , Erzurum yörelerinde çokça yapılan ve çeşitli bakliyat ile cesitlendirilen bu çorbayı yapın dolabinizda yaz boyu bulunsun. Soğuk çorbaya uzak bakanlar için bir fikir , cacık gibi düşünün ama onun kuru baklagillerle yapılmış şekli.

Bayramlarda tatlıların yanında da ikram edebileceğiniz çok kullanışlı bir çorba.

Buğday ana malzeme olacak şekilde sadece nohut veya sadece kuru fasulye ile yapılabileceği gibi hepsi ile birlikte de yapılabilir.  Ben bu sefer hepsini kullandım.

Bence bu çorbanın en güzel hali ev yapımı yoğurt ile yapılanı.  Hazır yogurtlarla yapılanı biraz daha sütsü oluyor tadı.  Biz biraz ekşimsi tatta olanı severiz. Bu ayrıntıyı vereyim de tercih sizin tabiki.

Ve en son dokunuş kısmı da taze nane.  Mutlaka taze nane kullanın. Tarif ettiğim şekilde yapıldığında çok fresh , ferah bir çorbanız olacak.

SOĞUK AYRAN AŞI ÇORBASI

Malzemeler:

1 su bardağı aşurelik buğday (diğer ismi ile yarma)

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

1 kilo yoğurt

Yarım demet nane

Hazırlanışı:

• Nohut ve kuru fasulye bir gece önceden ıslatılır.  Pisirilecegi zaman ıslatma suyu süzülür ve buğday,  nohut,fasulye düdüklü tencereye alınır. Tencerenizin özelliğine ve baklagillerinize göre pisme suresi size kalmış. Ben 45 dk kadar haşladım güzel bir şekilde pişmişti.

•Haşlanan baklagiller soğumaya bırakılır. Yoğurt bir bardak su ile çırpılır ve soğuyan baklagillere eklenerek karıştırılır.  Taze nane ince şekilde doğranır ve çorbaya eklenir.  En son bir kaç kez karıştırılır ve  corbamiz hazır. Ister biraz buzdolabında soğutularak istersenizde bu şekli ile servis edebilirsiniz.

• Dolapta bir hafta kadar muhafaza edilebilir. Sürekli tükettiğimiz için bizde daha uzun kalmadı.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler