Yeni Zelanda’ nın meşhur tatlısı Pavlova sizlerle. Yarın bir gün Yeni Zelanda ya yolunuz düşerse şaşırıp kalmayın. Acaba tadı nasıl , içinde ne vardır ki gibi sorular zihninizi kurcalamasın. İşte tarif burada. Denendi . Onaylandı.

Dışı çıtır,  içi yumuşak ( marşmelov gibi bir doku) üzeri krema ve meyveler. Çok güzel ve yemesi zevkli bir tatlı.  Biz çok sevdik. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kreması hakkında ki fikrim biraz daha farklı çalışılabilir. Orjinal tarifte sadece krema ve pudra şekeri çırpılıyor. Bana biraz tadı çok kremamsı geldi.  Yani Kremanın o kokusu ve tadı baskın oldu . Ben biraz değiştirdim . Kendimce eklemeler yaptım. Siz orjinal hali ile denemek isterseniz sadece krema ve  pudra şekerini çırparak kullanın.

Kullanacağınız meyveler çok sulu olmasın. Kremayı sulandırır ve akışkan bir kıvama getirir. Ayrıca yapıldığı gün tüketilmesi tavsiye edilir.  Zira krema eklendikten sonra alt katman zamanla yumuşayacaktır. Dilerseniz servis edeceğiniz zaman kremasını ve meyvelerini ekleyin. Daha çıtır olacaktır.

Malzemeler :

3 adet yumurta akı

1 çimdik tuz

1 su bardağı şeker

1 yemek kaşığı nişasta

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

1 paket vanilya

Kreması için :

1 kutu krema  ( 200 ml)

3 yemek kaşığı pudra şekeri

1 yemek kaşığı labne peyniri

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi

Üzerini süslemek için nar ve vişne

Hazırlanışı : Yumurta akları , tuz ve şeker mikserle çırpılır.  Bu aşaması biraz vakit alabilir. Önemli noktası yumurta akları mutlaka oda sıcaklığında olmalı yoksa beyazlaşması mümkün olmaz.

Çırpma kabını ters çevirdiğinizde köpüren aklar dökülmeyecek kıvama gelene dek çırpmaya devam edilir.  İyice Katılaşan karışıma nişasta, vanilya ve sirke ilave edilerek karıştırılır.  Fırın tepsisine yağlı kağıt serilir . Kağıdın ortasına çapı yaklaşık 18 cm civarında olacak şekilde köpük yayılır. Kenarlarından yukarı doğru kaldırılıp ortası hafif çukur olacak şekilde , kaşığın arkası ile şekillendirilir. Yanardağ şekli verilir. Fırın önceden 150 dereceye ayarlanır.  Isınınca 120 dereceye düşürülür. Fansız olarak pişirme yapılır. 120 derecede 90 dakika pişirilen tatlı ( rengi hafif dönecek ) fırından çıkartılmaz.  1 saat kadar da soğuyana kadar fırında bekletilir.

Bu esnada kreması hazırlanır. Uzun dar bir kapta çırpma işlemi yapılır. Mikser setleri ile gelen karıştırma kapları bunun için ideal. Krema  ve pudra şekeri kıvamı katılaşıncaya kadar çırpılır. Sıvı olan değil kıvam olarak katı olan krema tercih ediniz. Çırpılan kremaya labne peyniri ve Hindistan cevizi ilave edilerek bir süre daha çırpmaya devam edilir.  Buzdolabında süsleme aşamasına kadar bekletilir.  Servis edilirken alta pişen tatlı kısım , üstüne çırpılan krema  ve en üste meyveler gelecek şekilde dizilir ve servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler