PASTIRMALI KAŞARLI PİDE

Gelişmiş ülkeler rekabet ve hızlı yaşamın kötü sonuçlarını tecrübe etmeye başladı.  Batı’ da insanlara artık rekabet değil birbirinin eksiklerini tamamlamak gibi değerler tavsiye ediliyor. Bizi biz yapan değerler gönlümüze huzur veren , mutlu olmamızı sağlayan değerlerdir. Kin, haset, düşmanlık, bencillik gibi hastalıklar hem bize hem karşı tarafa hem de topluma zarar verir. Bu tür hastalıklar benmerkezci bir yapıya bürünmemize sebep olur . Ve benmerkezcilerin iki özelliği vardır: Küçük şeylerden mutlu olmayı başaramazlar ve kendini değiştirmek yerine dünyayı değiştirmeye çalışırlar.  Bu da her zaman ona zarar getirir. Çünkü lüksün sınırı yoktur. Hep büyük şeylerle mutlu olmanın peşinden koşan onu asla yakalayamaz. Dünyayı değiştirmek isteyen , işe kendinden başlamalıdır. Çünkü sen değişirsen dünya değişir.

Küçük şeylerle mutlu olmanın pek çok yolu var . İşte bir tanesi de pastırmalı kaşar pide. Hemen hamuru yoğurup işe başlayın derim.  Bu küçük mutluluğun  yanına hamur terapisi de ekliyoruz. Hamur yoğurmak  müthiş bir terapidir aslında .  Kendine sessiz zaman ayırma vakti de diyebiliriz.  Ve işlem bittiğinde elde ettiğimiz sonucun verdiği mutluluk paha biçilemez. Ee daha ne olsun. Hadi tarif bizden, mutfak terapi sizden.


Porsiyon: 4 adet
Hazırlanma süresi: 35 dk
Pişme süresi : 15 dakika


PASTIRMALI KAŞARLI PİDE

Malzemeler :
4.5 su bardağı un
1.5 su bardağı ılık su
1 paket instant maya ( veya 1 yemek kaşığı kurumaya )
1 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
2 yumurta akı ( sarısı üzerine sürülecek)
1 çay bardağı sıvı yağ
Üzerine:
2 su bardağı taze kaşar peyniri rendesi
Pastırma
Hazırlanışı :
1. İnstant maya, şeker ve ılık su karıştırma kabına alınır ve karıştırılır . Sıvıyağ, yumurta akı, tuz ve un ilave edilerek yumuşak kıvamda bir hamur elde edene dek yoğurulur. Hazır olan hamurun üzeri streç film ile kapatılarak yarım saat mayalanması için dinlendirilir.
2. Mayalanan hamur 4 parçaya bölünür ve her bir parça yuvarlanarak düzgün bezeler oluşturulur. Unlanmış zeminde, merdane yardımı ile ister yuvarlak, isterseniz uzun şekilde açılan hamur yağlı kağıt serilmiş tepsiye alınır .
3. Üzerine kaşar peyniri rendesi, pastırma konularak kenarlarından katlanır, kenarlarına , ayrılan yumurta sarısı fırça yardımı ile sürülür .  180 derece fırında 15 dakika pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler