KEÇİ PEYNİRLİ KİŞ
Kiş, içerisine çeşitli peynirler, deniz ürünleri, sebzeler doldurularak yapılan bir tür Fransız tart hamurudur. Sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz. Keçi peyniri ve mozerella ile hazırladığımız kıyır kıyır kabuğu ile keçi peynirli kiş tarifimiz sizlerle.


Porsiyon: 8 kişilik

Hazırlanma süresi: 1 saat

Kalıp: 28 cm tart kalıbı


Malzemeler:
Hamur için malzemeler:
300 gr un
165 gr tereyağ
5 gr tuz
4 yemek kaşığı buzlu su
İç dolgu malzemeleri:
350 gr keçi peyniri
300 gr  mozerella
2 yumurta
100 ml. Krema
5 dal taze soğan
4 dal taze kekik
8 dal maydanoz
15- 20 adet çeri domates
Hazırlanışı:
• Un, soğuk tereyağ ve tuz doğrayıcıya alınır ve ıslak kum kıvamına gelene dek karıştırılır. Daha sonra hamurun toparlanması için 4 yemek kaşığı buzlu su eklenerek karıştırmaya devam edilir. Toplanan hamur streç filme sarılarak 15 dakika derin dondurucuda dinlendirilir.
• İç dolgusu için yumurta ve krema karıştırma kabına alınarak güzelce karıştırılır. İnce şekilde doğranmış maydanoz, taze soğan, taze kekik ve keçi peyniri ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.
• Dondurucuda dinlenen hamur unlu zeminde tart kalıbı büyüklüğünde açılır. (biz 28 cm kalıp kullandık) Tart kalıbına kenarları yukarı uzayacak şekilde yerleştirilir ve fazlalıkları kesilir. Hamurun üzeri çatalla delinerek fazla kabarması engellenir. Ayrıca kabarmasını engellemek için hamurun üzerine yağlı kağıt serilir ve bir tepsi veya kuru fasulye- nohut gibi malzemeler konularak 180 derece fırında 15 dakika ön pişirmesi yapılır.
• Fırından çıkarılan hamurun üzerine iç dolgusu konularak hamurun her tarafına dağıtılır. Bunun üzeri mozerella peyniri ile kaplanır ve en son çeri domatesleri aralıklı dizilerek yine 180 derece fırında 25- 30 dakika kadar pişirilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler