LAVAŞ ÇANAĞI- LAVAŞ TARİFİ

Sofralarda şıklığa önem verenler için basit ama etkili bir formülümüz var. 🙂 Lavaştan çanaklar yaparak salatalarınızı bu şekilde sunum edebilirsiniz. İster hazır lavaş kullanın isterseniz de lavaşınızı kendiniz yapın. Ben içerisinde makarna salatası ile sunum yapmıştım. Sizler için de fikir olması için buraya bırakıyorum. Evde lavaş yapmak isteyenler için de lavaş tarifini ekliyorum.

LAVAŞ ÇANAĞI

Malzemeler:

1,5 su bardağı ılık süt

Yarım su bardağı ılık su

1 tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sıvıyağ

5 su bardağı un

HAZIRLANIŞI: Ilık su ve süt ile diğer tüm malzeme pürüzsüz bir hamur elde edene dek yoğurulur. 10 dakika kadar dinlendirilen hamur 20 bezeye ayrılır. İnce ve 2 kat şeklinde yapmak isteyenler 30 beze yapsınlar. Normal kalınlıkta ve ince olarak 2 kat şeklinde iki türde yapabiliriz. Normal olarak yapacaklar; bezeleri servis tabağı büyüklüğünde açarak yağsız tavada arkalı önlü pişiriyoruz.

İki kat olarak yapacaklar; önce bezeleri çay tabağı büyüklüğünde açarak iki bezenin aralarına fırça ile sıvıyağ sürmek suretiyle üst üste koyuyoruz ve tüm bezeler bitene dek bir sofra bezinin içinde bezeleri bekletiyoruz. (veya üzerini temiz bir örtü ile kapatın. Bu hamurların kurumasını engellemek için yapılır.)

Daha sonra hamur servis tabağı büyüklüğünde açılarak yağsız tavada arkalı önlü olarak pşiirilir. Pişen lavaşları yine kurumaması için kuru ve temiz bir örtü ile kapatabilirsiniz.

Çanak haline getirmek için çift katlı lavaşların katını açarak üst üste koyun , tek kat ise tek kat olarak kullanın. Çok ince lavaşları iki kat kullanabilirsiniz. İnce kullanmamamızın sebebi içerisine koyduğunuz yoğurtlu türden salataların yoğurdunu çekerek alttan yumuşamaya sebep olacak ve çanaklar yırtılacaktır.

Lavaşları bir kase yardımı ile yuvarlak olarak bıçakla keselim. (kaseyi kalıp olarak , şekil vermek için kullanın)

Kestiğimiz lavaşları ısıya dayanıklı kase veya muffin kalıplarının içine çanak şekli verilerek yerleştirelim ve 170 derece fırında hafif sararana dek pişirelim. Piştikten sonra fırında çok bekletmeyin ki rengi daha da koyulaşmasın.

Çanaklar hazır. İsteğe göre içerisine salata koyarak servis edebilirsiniz.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler