Toplumda içi dışı bir dediğimiz kişiler vardır. Hani içi neyse dışına da onu yansıtan. Yapmacıklıktan uzak , doğal . Olması gerektiği gibi değil, olduğu gibi davranan.  Müslümana yakışan da işte tam bu şekilde olmaktır. Allah bizlere ” Emredildiğin gibi dosdoğru ol ! ” diye buyurur.

Böyle kişileri gördüğümüzde yanlarından ayrılmak istemeyiz. Sohbetlerinden faydalanmak. Neşelerinden nasiplenmek. Çünkü içinin güzelliği dışına yansımıştır. Ya da o iç güzelliği onu bizlere güzel gösterir. Terbiyeli, edepli, sözünü ölçüp tartan, doğru sözlü, adaletli…

Biz biliriz ki kişinin başına gelen iyi haller Allahtan, kötü haller nefsinden dir. O halde başımıza olumsuz bir durum geldiğinden , ayağımız bir taşa takıldığında , sinirden çatlayacak gibi olduğumuzda durup bir kendimize bakmalıyız. Nefsim ne gibi bir kötülük işledi de bu haller beni buldu diye. Üzerimizde hep iyi hallerin olmasını istiyorsak ta kendimizi , içimizi düzeltmeliyiz. Bir yerde bir şeylerin düzelmesini istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız. Ben iyiysem herkes iyi.

İşte o özendiğimiz özü , sözü , içi, dışı bir olan kişiler bizler olmalıyız. Böyle bahsedince aaahhh ahhh nerde öyle insanlar deyip hayıflanmak yerine o kişi ben olmalıyım diye çabalamalıyız. Çünkü değişim seninle başlar. Selam olsun özü , sözü doğru olanlara. Günde 5 vakit  – bizi dosdoğru yola ilet !.. diye dua edenlere.

Sizde içi dışı bir olanları seviyorsanız bu kurabiyeye bayılacaksınız. Çünkü içi de incir, şekli de . 😊

İNCİR KURABİYE

Malzemeler :

125 gr tereyağ

Yarım çay bardağı sıvı yağ

1 yumurta

2 yemek kaşığı pudra şekeri

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

4 su bardağı un

İç malzemesi:

10 adet kuru incir

1 çay bardağı fındıkiçi

1 adet elma

Hazırlanışı : Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağ ve diğer tüm malzeme yoğurulur. Kurabiye hamuru elde edilir.

İç malzemesi için incirler yıkanır . Elma soyulur ve içi temizlenir. Fındık, incir, elma doğrayıcıda doğranır. Macun kıvamında bir iç elde edilir.

Hamur ve iç malzemesi ayrı ayrı yuvarlanır. Hamur ceviz büyüklüğünde,  iç malzemesi daha küçük olacak şekilde.

Hamur tek tek streç film serilmiş ( altına ve üstüne) zeminde çay tabağı büyüklüğünde açılır. İçine iç malzemesi konulur ve streç yardımı ile toparlanarak yuvarlanır.   Uç kısmı sivri bırakılır. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir.  Tüm malzeme bitene kadar işleme devam edilir.  170 derece fırında pişirilir.  Üzeri hafiften  pembeleşinceye kadar pişirilir. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilir.

 

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler