TANE TANE PİRİNÇ PİLAVI

Herkesin bir pilav pişirme usulü vardır elbet , her yiğidin bir yoğurt yeyişi olduğu gibi. Ben de öğrendiğim , bildiğim kadarı ile( ki pilavlarım genelde güzel olur:) ) sizlere aktarmaya çalışacağım. Bizim oralarda ( Sinop) pirinç üretimi fazladır. Bildiğim kadarı ile de genelde osmancık pirinci ekilir. Lezzetli, artımlı bir pirinç türüdür. Fakat buralarda genellikle baldo pirinci tercih edilir. Baldo ve osmancık bence en güzel pirinç çeşitleri. Baldo tabi osmancığa nazaran daha iri taneli , daha çok su çeken bir tür. Tercih sizin yine de tabiki. Ben bu pilavımda baldo türünü kullandım.

TANE TANE PİRİNÇ PİLAVI

Malzemeler:

3 su bardağı pirinç

1 çay bardağı tel şehriye

2 yemek kaşığı tereyağ

Çeyrek  çay bardağı sıvıyağ

1 buçuk tatlı kaşığı tuz

5.5 su bardağı kaynar su

Hazırlanışı: Önce pirinci yıkamak ve ıslatmakla işe başlayalım.  3 sefer pirinci yıkadıktan sonra ,üzerini geçecek kadar su ilave ederek bir kaç saat suda bekletelim.  Pişireceğimiz zaman suyu kaynaması için bir çaydanlığa alalım ve kaynatalım. Tencereye ( 26 cm ,granit karnıyarık tenceresi kullandım.) tereyağ ve sıvıyağı alalım , yağ eriyince şehriyeyi ilave ederek kavuralım. Bu esnada pirincin suyunu süzelim. Kavrulan şehriyenin üzerine suyu süzülen pirinci ekleyelim ve karıştıralım. Tuzunu ilave ederek bir kez daha karıştıralım. Pirinç taneleri hafiften şeffaflamaya başlayana dek kavurmaya devam edelim. Bu aşamada çok fazla karıştırmayın ki pirinçler kırılmasın. Kavrulan pirincin üzerine kaynar suyu ilave edelim. Suyu direk pirincin üzerine değil kavurma işlemini yaparken kullandığınız tahta kaşığın üzerine doğru dökün. Bir kaç kez daha karştırarak tencerenin kapağını kapatın ve ocağı kısın. Pirinç kısık ateşte kendi kendine demlenerek pişecektir. Ben en büyük ocak gözünü kullanıyorum, bu da artı bir bilgi olsun.

Pilavın üzeri delik delik olunca ve suyunu çekince pirinciniz pişmiş demektir. Bir kez alttan üste doğru pilavı karıştırıp havalandırarak kapağını kapatınız. Bir süre dinlenen( 5 -10 dakika) pilavınız yemeğe hazır. Afiyet olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler