KIRMIZI PANCARLI MAKARNA ( Red beet pasta)

Kırmızı pancar ve kereviz çok sevdiğim ve evden eksik etmediğim sebzelerdendir. Kırmızı pancarı her elime alışımda tefekkür ve hamd etmeme vesile olur. Rabbim o güzel rengi bu sebzeye sığdırmış. Dışına ve yamru yumru görüntüsüne bakarak pek çok kişinin göz ucuyla baktığı bu şifa dolu sebze içinde ve içeriğinde nice güzel özellikler ile dolu aslında.

Virüs , alerji vs gibi hastalıkların zirvede olduğu bu günlerde bol bol tüketmek gerekiyor. Bağışıklıktan bağırsaklara, cilt hastalıklarından karaciğere kadar pek çok derdin dermanı. Kemikleri , dişleri kuvvetlendirir, karaciğeri temizler, bağışıklığı kuvvetlendirir, kansızlığa iyi gelir… Daha nice nice şifası vardır.

Ben bu sefer makarna ile denedim ve ba-yıl-dık. Görüntüsü ile soframızı tadı ile damaklarımızı şenlendirdi. Malum mutlu olmak ta bağışıklığa iyi gelir. Yani her açıdan denemeniz gereken bir tarif. Kaçarınız yok. 😊😊😊

KIRMIZI PANCARLI MAKARNA

Malzemeler :

1 paket çubuk makarna

3 adet kırmızı pancar ( limon büyüklüğünde idi )

3 yemek kaşığı ceviz içi

1 diş sarımsak

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı kimyon

Yarım çay kaşığı isot

Tuz

Hazırlanışı : Makarna haşlanarak hazır edilir. Haşlama suyundan yarım su bardağı ayırılır. Pancarlar kabukları soyulup az miktarda su ile kısıkısık ayarda haşlanır. Pancar yumuşayınca ocaktan alınır ve rondoya konur. Üzerine ceviz içi, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve baharatlar ile ve edilerek püre kıvamına gelene dek doğranır. Pancarlı karışım derin bir tavaya veya tencereye alınır. Ocağın altı açılır. Ayırdığımız haşlama suyu da ilave edilerek kaynayana kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca haşlanan makarna ilave edilir ve güzelce karıştırılır. Sosun makarnanın her tarafına yayılması sağlanır. Hazır olan makarna isteğe göre sade olarak servis edileceği gibi isterseniz çırpılmış labne peyniri veya sarımsaklı yoğurt ile de servis edilebilir. Afiyet şifa olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler