KEREVİZLİ , MANTAR ÇORBASI

Kötü beslenme sadece gıdayla olmuyor. Zihnimizi çöple dolduran ve dikkatimizi derin / güzel olandan alıkoyan her ” çabuk” mesaj, her e- posta veya gönderi de bizi kötü besliyor. Beynimize yedirdiğimiz şeylere dikkat . Malumat diyetine ihtiyacımız var.  Gözü ve gönlü malayaniden sakınacağımız bir diyete. Diyor Kemal Sayar.

Zihinlerimizin  doğru, sağlam, güzel, işe yarar bilgi ile doyması için doğru kaynaklara başvurmak şart. Bedenimizi sağlıklı gıda ile beslemek için de doğru reçetelere . İşte bu çorba tam da aradığınız türden. Hem sağlıklı, hem besleyici hem de lezzetli. Ailenizde kereviz sevmeyen birileri varsa deneyin derim asla içinde ne olduğunu anlamayacak.

 

KEREVİZLİ , MANTAR ÇORBASI

Malzemeler :

1 adet orta boy kereviz

2 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tereyağ

Çeyrek çay bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı un  ( tepeleme )

250 gr mantar

Üzerine isteğe göre tereyağ

Hazırlanışı : Kerevizin dışı soyulur ve küp küp doğranır.  Sarımsaklar ile birlikte üzerine 1 su bardağı su ilave edilerek haşlanır.  Kereviz yumuşayınca suyu süzülür ve blender ile püre kıvamına getirilir.

Mantar güzelce yıkanır ve ince dilimler şeklinde doğranır.  Bir tavada suyunu salıp çekene kadar kavrulur.

Tereyağ ve sıvıyağ tencereye alınır.  Yağ eriyince un ilave edilerek kavrulur. Bu sırada sürekli karıştırın. Unun rengi dönüp hafiften esmerleşince 5 su bardağı soğuk su ilave edilerek hızlıca çırpılır.  Topaklaşmayı önlemek için hızlı çırpma önemli. Su ve un tamamen  karışınca kereviz püresi ilave edilir.  Çorba kaynamaya başlayınca mantarlarve 1 tatlı kaşığı tuz  ilave edilir . Bu esnada suyunu kontrol edin. Kıvamı katı olmuşsa su ilavesi yapabilirsiniz. 5 dakika kadar kısık ateşte pişirilir ve ocaktan alınır.  İsteğe göre üzerine erimiş tereyağ dökülebilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler