Fırın sütlaç , sütlü tatlılar içerisinde en sevileni bence. Üzerindeki yanık kısmı yumurta ile yapanlar da var pürmüz ile yakanlar da. Ben fırında , pişirme yöntemini kullanarak yaptım.  Ve bence en güzeli bu şekilde.

Paket uht sütlerden ziyade çiğ süt kullanarak yapmayı tercih ediyorum. Sütünüz ne kadar kaliteli, yağlı ise sütlaç sütlaçınız da o kadar lezzetli olur.Sütü önce kaynatıp ılıtmamız gerekiyor. Sonrası çok kolay.

FIRIN SÜTLAÇ

 

Porsiyon : 8 kişilik

Hazırlanma süresi : 30 dakika

Malzemeler :

1 su bardağı pirinç

2 su bardağı şeker

1.5 litre çiğ inek sütü

1.5 yemek kaşığı nişasta

Yarım su bardağı su

1 paket vanilya

Hazırlanışı :

  • Pirinç ayıklanır , yıkanır ve tencereye alınır. Üzerine 500 ml su ilave edilir ve tencerenin kapağı kapalı olarak pirinçler pişirilir.
  • Çiğ inek sütü kaynatılır ve ılıtılır. Haşlanan pirinçlere ilave edilerek karıştırılır. Kaynayana dek ara ara karıştırarak pişirilir.
  • Süt ve pirinç karışımı kaynamaya başlayınca nişasta ve su karışımı eklenir. Şeker ve vanilya da eklenerek pişirmeye devam edilir. Kıvamı koyulaşana dek pişirilir.
  • Pişen sütlaç ısıya dayanıklı güveç kaplara paylaştırılır. Kaseler bir tepsiye konulur ve tepsinin içine , kaselerin yarısına gelecek kadar su ilave edilir. 200 derece fırında üzeri kızarana dek pişirilir.
  • Üzerine fındık kırığı ile servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler