BROKOLİ SALATASI

Brokoli kimileri tarafından çok sevilen, kimilerinin hiç sevmediği bir sebze.Bu sebeple kendisi ile espirilere sebep olmuştur. Canı sıkkın olan birine ,nasılsın? diye sorduğunuzda -Brokoli gibiyim. Sağlıklı ama tatsız cevabını alabilirsiniz.  Biz ailece brokoli seven gruptanız. Sıkça tüketmeye çalışıyoruz. Evinizde pek sevilmeyen sebzeler grubunda ise  daha sevimli görünmesi için farklı sunum yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Yaşlanmayı geciktirme, kalp ve karaciğer dostu olma,vücudun ph seviyesini dengeleme, metabolizmayı hızlandırma, kansere karşı koruyucu olma gibi pek çok faydasını da saymadan geçmek istemedim.

BROKOLİ SALATASI

Malzemeler:

500 gr brokoli

1 adet havuç

1 su bardağı yoğurt

1 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tereyağ

1 çay kaşığı (silme) pulbiber

Hazırlanışı: Brokoli gövdesine bağlı sapları kesilerek dal dal ayrılır. Bir kaç kez yıkandıktan sonra tencereye alınır. Üzerine 1 su bardağı su ilave edilerek kısık ateşte ve kapağı kapalı olarak haşlanır. Brokoli yumuşayınca ocaktan alınır, olan suyu süzülür ve soğumaya bırakılır.

Havuç , jülyen soyacak ile soyulur ve tırtıklı tarafı ile ince şeritler halinde doğranır. Bir tavaya alınarak üzerine az miktarda sıvıyağ ilave edilerek hafiften yumuşayana dek pişirilir. Pişen havuçlar servis tabağına alınır. Üzerine soğuyan brokoliler yerleştirilir.

Sarımsak dövülerek yoğurda katılır ve bir çay kaşığı tuz ilave edilerek çırpılır ve brokolinin üzerine dökülür. Tereyağ ayrı bir tavada eritilir içine pulbiber katılarak bir kaç kez karıştırılır ve sarımsaklı yoğurtun üzerine , gezdirilerek dökülür. Salatamız hazır. Afiyet şifa olsun.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler