DİL PEYNİRLİ İRMİK HELVASI

İrmik helvası fakat peynirli. Valla bana helva olsun da nasıl olursa olsun diyenler bir de bunu deneyin.  Tat olarak künefe ye çok yakın.  Hem irmik helvası severleri hem de künefe severleri memnun eden bir tarif. Hatay usulü olatak ta ismi geçiyor bu helvanın. İçerisine dil peyniri, künefe peyniri, tuzsuz çeçil peyniri kullanmak mümkün. Uzayan türde her tuzsuz peynirle yapabilirsiniz. Biz dil peyniri tercih ettik. Seçim size kalmış.

PEYNİRLİ İRMİK HELVASI

Malzemeler :

150 gr Gündoğdu tereyağ

1 su bardağı irmik

2 su bardağı şeker

3 su bardağı su

1 paket dil peyniri (180 gr)

Üzerine: Antep fıstığı

Hazırlanışı :

  • Önce şerbeti hazırlayarak helva yapımına başlayalım. Şeker ve su bir tencereye alınır ve 180 dakika kadar kaynatılır. Şerbeti ara ara karıştırın. 10 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alınır .
  • Tereyağ ayrı bir tava veya tencereye alınır. Eriyince irmik ilave edilerek sürekli karıştırılır. İrmiğin rengi dönmeye başlayınca şerbet ilave edilir. Şerbeti bir kaç seferde , helvası sürekli karıştırarak ilave ediniz. Bu aşamada helva sıçramaya başlayacağı için dikkatli olunmalı.
  • Helva , şerbeti tamamen çekince uzun şekilde doğranan dil peyniri ilave edilir. Bu aşamada ocağın altı kısık ayara alınır. Peynirler eriyene dek karıştırma işlemine devam edilir.
  • Peynirler eriyip helva güzel bir kıvam alınca sıcak olarak servis edilir. 0 zerine antep fıstığı ilavesi ile servis edilmesi tavsiye edilir.

 

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler