ERİKLİ TERS YÜZ KEK

Öyle garip , değişik zamanlar yaşıyoruz ki her an ne olacağı konusunda kimsenin bir fikri yok. Herkes her konuda konuşuyor ama hiç kimse hiç bir konuya açıklık getiremiyor. Sanki vakit geçirmek için oynanan bir oyunun içindeyiz . Herkes farkında , dile getiriyor fakat kimse hiçbir şey yapmıyor. Yapmak isteyenler de dışlanıyor , hakarete uğruyor, itibarsızlaştırılıyor. Birileri mesela kadına şiddeti eleştiriyor fakat bakıyorsun aslında kadına en çok şiddeti onlar uyguluyor. Kimileri özgürlük diyor ama ötekini kendi özgürlüğü içinde hapis ediyor. Dine, geleneğe, inanışlara , değerlere savaş açıyor değersiz, önemsiz , nereye bağlı olduğu , nereden geldiğini bilmeyen kişiler ortaya çıksın istiyorlar fakat bu da mutlu etmiyor çünkü hiçbir yerle bağı olmayan hayatla da bağını koparıyor. Anlamsızlık, hedefsizlik, değersizlik,  inançsızlık iyi gelir diye aşılayanlar hedefine ulaşıyor fakat ,kaybeden insan neden böyle davrandığını sorgulamadığı için kaybolup gidiyor.

Biri yukarıdan bağırıyor kaçııınnn diye herkes koşuyor fakat kimse durup neden koşuyoruz diye sormuyor. Ne kadar da az düşünüyoruz değil mi? Bundan dolayı sıkça tekrar ediyor Yaradan sanırım. Ne kadar da az düşünüyoruz.

Ben bu işlerin içinden çıkamadım. Düşündüm. Düşündüm . Durdum yine düşündüm.  Daha da çok düşünmem lazım . Zira akıl en büyük nimet. Allah yoksunluğunu göstermesin.

Bunca işin içinden çıkamazken kendimi mutfakta buldum ve erikli ters yüz keki yaptım. Sizler içinde şifa niyetine tarif gelsin o zaman…

ERİKLİ TERS YÜZ KEK

Malzemeler :

4 adet yumurta

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 çay bardağı süt

Yarım çay bardağı sıvı yağ

2 su bardağı un

7- 8 adet anjelik erik

1 tatlı kaşığı tarçın

Hazırlanışı : 26 cm kelepçeli kalıp kullanıldı.

Kalıbın içerisi yağlı kağıt ile kaplanır. Tabanına ince şekilde dilimlenmiş erikler dizilir. Eriklerin üzerine tarçın serpilir ve kalıp buzdolabına konulur.

Oda sıcaklığında ısınan yumurtalar ve şeker mikserle beyazlayana dek çırpılır. Sıvıyağ, süt ve diğer kuru malzemeler eklenerek mikserle çırpılır.  Dolaptan çıkarılan kalıba kek dökülür. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzeri kızarana dek pişirilir. Fırından çıkınca servis tabağına ters çevrilir ve üzerinde kalan yağlı kağıt çıkarılır. Soğuyunca isteğe bağlı olarak pudra şekeri serpilerek servis edilir.

Aslı TUBAA

Kitap dostu. Doğa sever. Öğrenci. Yemek yapmayı ve ikram etmeyi çok seven biri...

Önerilen makaleler